Oby koniec wakacji również minął bezpiecznie
To było kolejne spotkanie w ramach projektu „Bezpieczne wakacje 2020”. Tym razem w zajęcia prowadzone przez asp. Annę Żakiewicz z mokotowskiego zespołu do spraw prewencji kryminalnej wspierane były przez ratownika wodnego ze Stołecznego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Policjantka i ratownik rozmawiali z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 70 przy ul. Bruna 11 i Szkoły Podstawowej nr 33 przy ul. Cieszyńskiej 8. Głównym tematem zajęć były zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
Policjantka i ratownik WOPR wymienili i przypomnieli dzieciom całą listę zasad, które muszą być spełnione, aby wypoczynek nad wodą w tych ostatnich dniach wakacji, również minął bezpiecznie.
Ponadto prowadzący zajęcia opowiedzieli słuchaczom o wyposażeniu oraz sprzęcie wykorzystywanym przez ratowników. Omówiono znaczenie sygnałów stosowanych przez ratownika na kąpielisku. Dzieci dowiedziały się, że „krótki gwizdek” to ostrzeżenie dla konkretnej osoby o niewłaściwym zachowaniu. Z kolei „długi gwizdek” łączy się z wywieszeniem równolegle czerwonej flagi na kąpielisku i jest ostrzeżeniem dla wszystkich osób korzystających z kąpieliska o konieczności natychmiastowego wyjścia z wody.
Na koniec zajęć dzieci zadawały prowadzącym pytania dotyczące wykonywanej przez nich pracy. Uczestnicy wszystkich spotkań otrzymali odblaski, książeczki z „Kapitanem Wyderką”, krzyżówki opracowane przez Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz ulotki o ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".
Dzieci zachęcono również do udziału w konkursie pod nazwą „Artystyczny przeWODNIK".
PAMIĘTAJ
- kąpiemy się tylko w miejscach do tego wyznaczonych i strzeżonych, czyli tam, gdzie bezpieczeństwa pilnuje ratownik WOPR
- na terenie kąpieliska stosujemy się do poleceń i uwag ratownika;
- nie wchodzimy do wody, gdy na kąpielisku wywieszona jest czerwona flaga (umieszczana ona jest, gdy temp. wody wynosi poniżej 14 stopni; widoczność jest ograniczona do 50 metrów; szybkość wiatru wynosi powyżej 5 stopni w skali Beauforta; występują fale powyżej 70 cm z pienistymi, białymi grzywami; występują silne prądy wsteczne, trwa akcja ratunkowa, prędkość nurtu wody przekracza 1 m/s; występuje chemiczne bądź biologiczne zanieczyszczenie wody ( w tym występują sinice); występują wyładowania atmosferyczne).
- nie skaczemy do wody "na główkę"
- nie wolno bawić się w przytapianie innych osób, korzystających z wody, nie można też nikogo do wody spychać np. z pomostu czy materaca
- materac ani inne dmuchane/ gumowe zabawki nie służą do wypływania na głęboką wodę
- kąpiąc się zwracamy uwagę też na osoby obok, może się okazać że ktoś będzie potrzebował pomocy,
- będąc w wodzie nie żujemy gumy, nie jemy, gdyż może to spowodować zadławienie
- dzieci zawsze powinny kąpać się pod opieką dorosłych
- nie przebywamy zbyt długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu
- korzystamy tylko z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego
- wchodząc do wody rozgrzani słońcem robimy to stopniowo, schładzając kolejne partie ciała (skoki do wody mogą doprowadzić do wystąpienia wstrząsu termicznego)
podkom. Robert Koniuszy/ea