Aktualności

Prowadził auto wbrew zakazowi i z kradzionym sprzętem

Data publikacji 27.05.2020

Ursynowscy kryminalni zatrzymali 30-latka i o 6 lat młodszego wspólnika podejrzanych o włamania na tereny budowy oraz kradzieże kilkunastu sztuk różnego rodzaju elektronarzędzi budowlanych. Mężczyźni przewozili cały asortyment w volkswagenie polo, którym kierował straszy z podejrzanych, mający sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Mężczyzna początkowo podawał się za swojego młodszego brata. Policjanci szybko ustalili, co było powodem celowego wprowadzenia ich w błąd. Obaj mężczyźni trafili do policyjnego aresztu i wobec obu sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztów. Grożą im kary do 10 lat więzienia.

Policjanci wiedzieli, że osoby poruszające się czarnym volkswagenem polo dopuszczają się włamań i kradzieży wyposażenia i elektronarzędzi przeznaczonych do prac budowlanych. Podjęli więc obserwację pojazdu, którym w dniu zatrzymania, jeździli dwaj mężczyźni.

Kiedy funkcjonariusze zauważyli ich na skrzyżowaniu u zbiegu ulic Rosoła i Nowoursynowskiej postanowili zatrzymać ich do kontroli. Wówczas auto nagle, dynamicznie ruszyło i przyspieszyło, oddalając się w stronę ulicy Rosoła. Wówczas policjanci podjęli pościg za podejrzanym samochodem, używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Po kilkuset metrach pojazd wjechał na rondo i objeżdżał je kilkukrotnie, nie chcąc zjechać. W rezultacie policjanci zmusili ich do zatrzymania. Kierowca oraz siedzący obok niego pasażer zjechali na pobliską zatokę autobusową.

W trakcie legitymowania 24-letni pasażer okazał dokumenty policjantom. Natomiast siedzący za kierownicą mężczyzna, w sposób nie do końca spójny, podawał swoje dane, co mogło wskazywać na wprowadzanie funkcjonariuszy w błąd. Policjanci uprzedzili mężczyznę o konsekwencjach prawnych takiego postępowania, a następnie przeszli do przeszukania pojazdu, w którym znaleźli dużą ilość sprzętu budowlanego w postaci agregatu, wiertarek, szlifierek kątowych, wkrętarek, mierników elektronicznych, młotów udarowych i innych elektronarzędzi. Mężczyźni chcieli wmówić kryminalnym, że to narzędzia pochodzące z ich firmy, które wykorzystują do swojej działalności budowlanej. Nie potrafili jednak w sposób jasny i rzeczowy wytłumaczyć, gdzie mają swoją firmę, w którym miejscu wykonują obecnie pracę. W związku z uzasadnionym podejrzeniem, że przedmioty mogą pochodzić z przestępstwa, funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt i przewieźli go do komisariatu Policji celem dalszej weryfikacji. W trakcie sprawdzania okazało się, że jedna ze szlifierek figuruje jako utracona w wyniku włamania.

30-latek kierujący pojazdem podawał dane swojego młodszego brata, bowiem chciał uniknąć odpowiedzialności dlatego, że ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obowiązujący do połowy sierpnia br.

Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i umieszczeni w policyjnym areszcie. Obaj nie przyznawali się do przestępstw. Na wniosek policjantów i prokuratora sąd zastosował wobec nich tymczasowy areszt. Grozi im kara do 10 lat więzienia.

Osoby, które rozpoznają swój sprzęt na zdjęciach lub też mogły w ostatnim czasie utracić elektronarzędzia budowlane w wyniku przestępstwa proszone są o kontakt z Komisariatem Policji Warszawa Ursynów osobiście przy ul. Janowskiego 7 lub pod nr telefonu 47 72 319 78 – czynny cała dobę.

podkom. Robert Koniuszy/ea

  • Zabezpieczone przez policjantów elektronarzędzia
  • Zabezpieczone przez policjantów elektronarzędzia
  • Zabezpieczone przez policjantów elektronarzędzia
  • Zabezpieczone przez policjantów elektronarzędzia
  • Zabezpieczone przez policjantów elektronarzędzia
  • Zabezpieczone przez policjantów elektronarzędzia
  • Zabezpieczone przez policjantów elektronarzędzia
  • Zabezpieczone przez policjantów elektronarzędzia
Powrót na górę strony