Święto Pań w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa II
Symboliczna róża i słowa podziękowania za trud włożony w służbę oraz pracę w szeregach Policji, a także szczególną umiejętność połączenia obowiązków zawodowych z prowadzaniem domu, troską o rodzinę, wychowywaniem dzieci i wieloma obowiązkami, z którymi zmagają się kobiety każdego dnia. Komendant Rejonowy Policji Warszawa II mł. insp. Mariusz Kaszowicz oraz I Zastępca Komendanta mł. insp. Mariusz Idźkowski i Zastępca Komendanta nadkom. Remigiusz Bodnar złożyli policjantkom i pracownicom cywilnym jednostki najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet.
W Komendzie Rejonowej Policji Warszawa II od wielu lat zgodnie z tradycją z okazji Dnia Kobiet organizowane są uroczyste spotkania, tak też było i w tym roku. W sali odpraw Komendy Rejonowej Policji Warszawa II przy ulicy Mokotowskiej Komendant Rejonowy Policji wspólnie z Zastępcami oraz męską częścią kadry kierowniczej jednostki spotkali się z policjantkami i pracownicami jednostki, żeby złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Komendant Kaszowicz podziękował wszystkim Paniom za wrażliwość, wyrozumiałość, cierpliwość, wsparcie ja także za zaangażowanie i trud włożony w służbę oraz pracę w Policji. Komendant wyraził jednocześnie uznanie za umiejętności połączenia tego wszystkiego z obowiązkami rodzinnymi.
Podczas spotkania odczytano również list, jaki wystosował do pań Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej. W liście tym pisze: „Codziennie przekonuje się, że jesteście – Drogie Panie – nie tylko mądre i dzielne, ale także zaradne, energiczne i kreatywne. Dlatego coraz więcej z Was zajmuje kierownicze stanowiska i z doskonałym efektem uczestniczy w zarządzaniu komórkami i jednostkami organizacyjnymi stołecznej Policji. Bardzo wiele z was znakomicie łączy swoje zawodowe aspiracje i osiągnięcia z innymi pięknymi życiowymi rolami”.
Trochę historii
Przeglądając karty historii dotyczące Dnia Kobieta, można natknąć się na zapis mówiący o rozkwicie tego szczególnego dnia, który przypadł na koniec XIX i początek XX wieku, kiedy w Stanach Zjednoczonych kobiety protestowały przeciwko ich wyzyskiwaniu i domagały się skrócenia czasu pracy oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie wynagradzania. Pierwszy Narodowy Dzień Kobiet obchodzono w Stanach Zjednoczonych 28 lutego 1909 roku. Natomiast Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono w 1910 roku w Kopenhadze. Nie ustalono wtedy konkretnej daty obchodów. W większości krajów święto kobiet celebruje się 8 marca, 13 sierpnia święto to jest obchodzone w Tunezji, natomiast Wietnamczycy obdarowują swoje kobiety dwa razy w roku: 8 marca i 20 października.
Tak się złożyło, że w tym roku przypada 95-lecie kobiet w Policji. Po odzyskaniu w listopadzie 1918 r. przez Polskę niepodległości zakres obowiązków, jaki czekał w nowych warunkach na organy bezpieczeństwa publicznego, sprawił, że w żadnej mierze nie można było sobie pozwolić na pominięcie kobiet w tworzonych służbach porządkowych. Zadecydowano o powstaniu Kobiecej Policji, która rozpoczęła swą działalność w roku 1925 pod kierownictwem kom. Stanisławy Filipiny Paleolog.
Ciekawostką jest fakt, że kandydatkami na policjantki mogły być jedynie panny lub bezdzietne wdowy w wieku od 20 do 41 lat, charakteryzujące się dobrą kondycją fizyczną. Zobowiązano je także do przedłożenia świadectwa moralności wraz z opinią na swój temat. Po weryfikacji przyszłe policjantki odbywały kilkumiesięczne szkolenie w Warszawie, po którego zakończeniu kierowane były do poszczególnych jednostek policyjnych.
Przez dziesiątki lat kryteria te uległy diametralnej zmianie. Kobiety do Policji przyjmowane są na takich samych zasadach jak mężczyźni, a wymagania wobec nich są dokładnie takie same jak od płci męskiej.
asp. szt. Robert Koniuszy