Konsultacje społeczne z mokotowskimi seniorami
Oszuści są nastawieni na zysk. Potrafią pozbawić starsze osoby oszczędności całego życia. Nie mają żadnych skrupułów. Podają się za policjantów, funkcjonariuszy CPŚP, prokuratorów, wnuczków albo kuzynów. Jednym z zadań policjantów zajmujących się prewencją kryminalną jest uświadamianie seniorom, że policjanci ani inne służby nie angażują osób cywilnych w swoje działania, a już na pewno nie biorą od nich pieniędzy. Tym razem wiedzę z tego zakresu przekazywała policjantka z mokotowskiego zespołu prewencji kryminalnej wspólnie z dzielnicową.
Oszustwa na wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚP, prokuratora i administratora nadal są dosyć popularne wśród przestępców. Potrafią oni wyłudzić od starszych osób oszczędności całego życia. Często są to sumy sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotach, a niejednokrotnie nawet kilkuset. Dlatego, poza działaniami dotyczącymi ścigania przestępstw i przestępców istotne jest nieustanne uświadamianie, edukowanie i przypominanie seniorom, że Policja oraz inne służby nigdy nie żądają przekazywania sobie pieniędzy, pod żadnym pretekstem.
Specjalistka zespołu prewencji kryminalnej mokotowskiej Policji asp. Anna Żakiewicz i dzielnicowa asp. szt. Ewa Matuszewska przypomniały zgromadzonym emerytom, że jeśli ktoś w rozmowie podaje się za policjanta i nakazuje wypłacić pieniądze z banku, na pewno jest oszustem. Należy się natychmiast rozłączyć i zadzwonić do rodziny i oraz powiadomić Policję.
W trakcie spotkania zorganizowanego w Ośrodku Kultury „Forma” przy ul. Żuławskiego na warszawskim Mokotowie poruszano również kwestie zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym. Funkcjonariuszki doradzały jak zabezpieczyć mieszkanie w czasie dłuższych wyjazdów, kiedy należy zachować ostrożność w przychodni, szpitalu, gdzie i kiedy można paść ofiarą kieszonkowców. Policjantki podkreślały, że na zakupy najlepiej brać odliczoną kwotę pieniędzy gotówkę. Dokumenty powinno się trzymać w oddzielnej saszetce. Torebkę czy saszetka z pieniędzmi najlepiej mieć w zasięgu wzroku. Co należy zrobić w przypadku utraty dokumentów.
Wśród omawianych zagadnień prowadzące spotkanie przedstawiły narzędzia, jakimi są Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja Moja Komenda
Seniorom przypomniano również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa szczególnie podczas spacerów w miejscach mało oświetlonych oraz poza terenem zabudowanym wspominając o zaletach elementów odblaskowych, które powodują, iż pieszy jest widoczny na drodze z odpowiedniej odległości przez kierowców samochodów, co daje odpowiedni czas na właściwą reakcję w celu ominięcia pieszego.
asp. szt. Robert Koniuszy