Aktualności

Mokotowscy policjanci i WOPR o bezpieczeństwie na wodzie

Data publikacji 26.07.2019

Według policyjnych statystyk tylko w te wakacje w polskich wodach utonęły 163 osoby. Jednym ze skutecznych sposobów zapobiegania takim przypadkom jest edukacja oraz informowanie o zagrożeniach, jakie mogą czekać na wypoczywających nad wodą. Mokotowscy policjanci z zespołu ds. prewencji kryminalnej wspólnie z pracownikiem WOPR w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” przeprowadzili zajęcia z dziećmi na temat bezpieczeństwa nad wodą.

W trakcie zajęć zorganizowanych w ramach półkolonii przy ul. Grażyny na warszawskim Mokotowie z dziećmi w wieku od 6 do 12 lat asp. Anna Żakiewicz wspólnie z pracownikiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego tłumaczyli słuchaczom, jakie są podstawowe i najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Prowadzący zajęcia podkreślali, że należy pamiętać o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
Koniecznie powinno się przestrzegać regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
Nie wolno pływać w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
Nie powinno się skakać rozgrzanym do wody. Przed wejściem do wody należy najpierw ochlapać klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi. W ten sposób unika się wstrząsu termicznego, którego ludzki organizm bardzo nie lubi.
Nie wolno skakać do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
Prowadzący spotkanie przypominali ponadto, że materac nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koła i że nie należy przeceniać swoich umiejętności pływackich. Jeśli ktoś chce wybrać się na dłuższą trasę pływacką, powinien być asekurowany przez łódź lub przynajmniej płynąć w towarzystwie jeszcze jednej osoby posiadającej dobre umiejętności pływackie. Wówczas na głowie powinien znaleźć się czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
Anna Żakiewicz podkreślała, że przestrzegając tych podstawowych zasad, można sprawić, aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Bezpieczna kąpiel zależy tylko i wyłącznie od samych kapiących.
Na spotkaniu poruszane były również kwestie bezpieczeństwa podczas zabaw na podwórku, na placach zabaw, w domu i podczas korzystania z sieci internetowej.
Podczas zajęć dzieci otrzymały ulotki akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz kolorowanki i odblaski ufundowane przez Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej dla dzielnicy Mokotów.

Quiz

http://policja.pl/pol/quizy/89,Quiz-bezpieczensto-nad-woda.html

rk

Powrót na górę strony