Bezpieczeństwo w sieci, cyberzagrożenia, hejt, agresja
Zagrożenia z jakimi można spotkać się w sieci były głównym tematem spotkania policjantów z zespołu prewencji kryminalnej mokotowskiej policji z uczniami IV klasy Szkoły Podstawowej nr 169 im. Orła Białego w Warszawie. Każdy młody człowiek powinien mieć świadomość, że bardzo łatwo można stać się ofiarą tego rodzaju przestępstwa. Kontakt z osobą obcą przez internet może nieść za sobą wiele niebezpieczeństw.
Podczas spotkania z dziećmi ze Szkoły Podstawowej przy ul. Uprawnej mł.asp. Marta Bejer poruszała tematykę bezpieczeństwa z sieci i cyberzagrożeń. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje. Może to być osoba mająca skłonności do obcowania z nieletnimi lub ktoś kto używając psychotechnik będzie nakłaniał do okaleczenia się, a w nawet do popełnienia samobójstwa. O każdym przypadku nawiązania kontaktów o takim charakterze dzieci powinny powiadomić rodziców.
Drugim istotnym elementem wykładu była przemoc i agresja propagowana za pomocą cyfrowych środków przekazu, która od dawna jest jednym z problemów z jakim borykają się uczniowie w wielu szkołach. Uczniowie dowiedzieli się jakie są czynniki determinujące agresję wśród młodych ludzi oraz jak sobie radzić z hejtem. Prowadząca podkreśliła, że takie zachowania nie mogą być rozpatrywane jedynie przez obawę przed konsekwencjami prawnymi. Należy pamiętać, że w ten sposób krzywdzi się swoich rówieśników. Czasami na całe życie.
Słuchacze dowiedzieli się, że policjanci skutecznie walczą z cyberprzemocą, a osoby które popełniają przestępstwa w sieci zostawiają tam ślady cyfrowe dzięki, którym możliwe jest ustalenie sprawców. Funkcjonariuszka przestrzegała młodzież przed wysyłaniem swoich zdjęć w internecie albo za pomocą komunikatorów osobom, których praktycznie nie znają. Nie wiadomo kiedy i do czego takie zdjęcia zostaną wykorzystane.
rk