Przemoc równieśnicza, jak przeciwdziałać
Przemoc rówieśnicza wśród uczniów była tematem spotkania zorganizowanego przez policjantów z zespołu ds. profilaktyki Komendy Rejonowej Policji Warszawa II z uczniami Gimnazjum nr 11 im. I.J. Paderewskiego przy ul. Podbipięty 2 w Warszawie w ramach programu edukacyjnego „Stop Agresji!”. Każdy młody człowiek powinien wiedzieć, że agresja i przemoc są przestępstwem, zamachem na czyjeś dobra osobiste i można ponieść za to konsekwencję. Te i inne kwestie zostały przybliżone nastoletnim słuchaczom podczas 45 minutowego wykładu.
Tym razem słuchaczami wykładu na temat czynników determinujących agresję wśród młodych ludzi, radzenia sobie z agresją byli uczniowie klasy 6. Młodszy aspirant Marta Bejer z zespołu ds. profilaktyki mokotowskiej Policji przedstawiła młodym ludziom jakie są prawne konsekwencję przemocy i agresji. Podkreśliła, że takie zachowania nie mogą być rozpatrywane jedynie przez obawę przed konsekwencjami ale także należy pamiętać, że w ten sposób krzywdzi się swoich rówieśników. Czasami na całe życie.
Podobnie wygląda sytuacja w sieci, kiedy osoby uważające się za kogoś anonimowego hejtują swoich kolegów i obrzucają w internecie falą obelg. Policjantka wspomniała, że takie zjawiska w wielu przypadkach w Polsce kończyły się tragicznie dla młodych osób, które zostały dotknięte takim zjawiskiem.
Słuchacze dowiedzieli się jak jest odpowiedzialność prawna za stosowanie przemocy wobec rówieśników i nie tylko. Policjantka odpowiadała na wiele innych pytań.
Funkcjonariuszka przestrzegała młodzież przed wysyłaniem swoich zdjęć w internecie albo za pomocą komunikatorów osobom, których praktycznie nie znają. Nie wiedomo kiedy i do czego takie zdjęcia zostaną wykorzystane. Podobnie wygląda sytuacja z nawiązywaniem znajomości i umawiania się na spotkania z zupełnie obcymi osobami. Nigdy nie ma pewności kto prowadzi korespondencję, czy nie jest to człowiek, który chce wyrządzić młodemu człowiekowi krzywdę.
rk