Przestrzegamy przed grasującymi oszustami
W związku z licznymi oszustwami na rzecz osób starszych, które miały miejsce w ostatnim czasie, Komenda Rejonowa Policji Warszawa II apeluje o zachowanie większej ostrożności i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi.
Oszuści wykorzystując naiwność i łatwowierność osób starszych, najczęściej mieszkających samotnie, często grając na ich uczuciach, dokonują kradzieży pieniędzy lub wartościowych przedmiotów. Podają się za znachorów, znajomych członków rodziny, udają listonoszy, „gazowników”, roznoszą ulotki lub oferują do sprzedaży atrakcyjne cenowo towary.
Oto kilka przykładów działania sprawców:
- metoda „na wnuczka” -sprawcy najczęściej dzwonią na telefon domowy podszywając się pod członków rodziny np. wnuka, siostrzeńca i proszą o pilne pożyczenie gotówki. Podają często jakiś błahy powód, że nie mogą odebrać pieniędzy osobiście i wyślą po pieniądze znajomego, ze wskazaniem dokładnego opisu osoby. Po niedługim czasie do domu ofiary przychodzi ów znajomy, który w imieniu rzekomego członka rodziny odbiera pieniądze
- metoda „na doręczyciela” lub „inkasenta” -sprawcy podszywają się pod przedstawicieli różnych instytucji np. administracji, opieki społecznej lub występują w charakterze akwizytorów. Po wejściu do mieszkania wykorzystują nieuwagę domownika przeszukują i kradną pieniądze lub inne wartościowe przedmioty.
- metoda „na domokrążcę”- sprawcy oferują możliwość zakupu różnych towarów (np. sprzętu AGD) za wyjątkowo atrakcyjną cenę. Jednocześnie proponują podpisanie umowy przedwstępnej na wykonanie usługi. Po podpisaniu okazuje się, że za towar należy zapłacić znacznie więcej niż po cenie proponowanej na początku.
- oszustwa dokonywane przez osoby innej narodowości – osoby te oferują do sprzedaży różnego rodzaju towary, wykorzystując nieuwagę osoby starszej czy samotnie mieszkającej dokonują kradzieży przedmiotów wartościowych i pieniędzy.
Dlatego pamiętajcie!
- nie wpuszczajcie i nie zapraszajcie do domu osób nieznanych i przypadkowo poznanych,
- będąc w domu i wychodząc z niego zamykajcie drzwi na zamki,
- zanim otworzycie drzwi zobaczcie przez wizjer lub okno kto za nimi stoi, czy jest to osoba wam znana,
- w przypadku osób podających się za pracownika instytucji żądajcie pokazania legitymacji lub identyfikatora,
- jeśli musicie wpuścić do mieszkania osobę obcą, nie zostawiajcie go ani na chwilę samego,
- nie przechowujcie w mieszkaniu dużych ilości pieniędzy i przedmiotów wartościowych, przetrzymujcie je w banku, drobne kwoty trzymajcie w różnych miejscach, znanych tylko wam,
- nie informujcie nikogo kiedy pobieracie rentę czy emeryturę i w jakiej kwocie,
- jeżeli musicie podpisać jakąś umowę to sprawdzajcie wiarygodność osoby, zadzwońcie do danej instytucji lub powiedzcie, że zgłosicie się osobiście,
- przed podjęciem decyzji co do przekazania pieniędzy, sami skontaktujcie się z osobą, za którą podaje się telefoniczny rozmówca.
O wszystkich próbach wyłudzania pieniędzy natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 997 lub z telefonu zaufania 0-800-559-975.
Pamiętajcie, że tylko wasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywania informacji spowodują, iż nie staniecie się kolejną ofiarą oszustwa.