Uważaj na obcego także w sieci
Bezpieczeństwo najmłodszych było tematem spotkania policjantów z zespołu prewencji kryminalnej mokotowskiej policji z uczniami II i III klas Szkoły Podstawowej nr 300 im. Wandy Rutkiewicz w Warszawie. Spotkanie miało uświadomić najmłodszym, że kontakt z obcą osobą może spowodować wiele niebezpieczeństw zarówno w relacjach osobistych jak i za pośrednictwem Internetu. Rozmawiano również o bardzo poważnych zagrożeniach wynikających z nowego zjawiska jakim jest gra „Niebieski wieloryb".
Podczas spotkania z dziećmi ze Szkoły Podstawowej przy ul. Gubinowskej 28/30 mł.asp. Marta Bejer poruszała tematykę bezpieczeństwa w kontekście kontaktów z osobami obcymi. Uczniom klasy II i III wyjaśniono na czym polega bezpieczeństwo oraz jakie zasady powinny być spełnione aby nie narazić się na zagrożenie osób nieznajomych zarówno w relacjach osobistych jak i kontaktach za pośrednictwem Internetu.
Przypomniano najmłodszym aby nie wdawały się w dyskusję z osobami obcymi, szczególnie tymi, które o wszystko wypytują, bowiem ich intencje mogą być ukierunkowane na wyrządzenie krzywdy. Podkreślano aby nie podawały nikomu swoich danych personalnych, adresów zamieszkania, czy wysyłały swoich zdjęć.
Policjantka przestrzegała także przed kontaktami z osobami nieznajomymi w sieci również w kontekście nowego, bardzo poważnego zagrożenia jakim jest gra o nazwie „Niebieski wieloryb” lub „Blue Whale Challenge”. Nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje. Może to być osoba mająca skłonności do obcowania z nieletnimi lub ktoś kto używając psychotechnik będzie nakłaniał do okaleczenia się, a w rezultacie do popełnienia samobójstwa, jak to się dzieje we wspomnianej wyżej grze. O każdym przypadku nawiązania kontaktów o takim charakterze dzieci powinny powiadomić rodziców.
rk