Odpowie za kradzież rowerów
W ręce mokotowskich funkcjonariuszy wydziału wywiadowczo-patrolowego wpadł mężczyzna podejrzany o dokonanie kradzieży rowerów z terenu Mokotowa. Na przełomie czerwca i lipca łupem sprawcy padły 3 pojazdy. Cezary W. usłyszał już zarzuty kradzieży o łącznej wartości około 6000zł. Za tego rodzaju przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Policjanci wydziału wywiadwczo-patrolowego każdego dnia dbają o bezpieczeństwo mieszkańców dzielnicy. W związku z pojawiającymi się kradzieżami rowerów prowadzili szereg działań mających doprowadzić do zatrzymania sprawcy przestępstw. Analizując sprawy i prowadząc rozpoznania nabrali podejrzeń, że kilku zdarzeń mogła dokonać ta sama osoba. W wyniku pracy operacyjnej kilka dni temu pozyskali informację, że sprawcą czynów może być 39-latek przebywający na terenie Warszawy. Dalsze czynności doprowadziły do ustalenia aktualnego miejsca pobytu i zatrzymania Cezarego W.
Mężczyzna został przewieziony do komendy przy ul. Malczewskiego. Tam usłyszał zarzuty kradzieży 3 rowerów z terenu dzielnicy, do których się przyznał i dobrowolnie poddał się karze.
Jak ustalili mokotowscy wywiadowcy mężczyzna poszukiwany był również przez inną jednostkę w kraju w zwiazku z podejrzeniem dokonania podobnych przestępstw.
W związku z pojawiającymi się kradzieżami rowerów funkcjonariusze Komendy Rejonowej Policji Warszawa II przypominają o zabezpieczaniu przed kradzieżą swoich jednośladów.
Każdego roku w okresie wiosenno-letnim policjanci odbierają więcej zgłoszeń kradzieży rowerów. W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, urzędem, przed własnym blokiem lub na dłużej na balkonie lub klatce schodowej. Niezabezpieczone rowery giną też spod szkół, a nawet z terenu własnych posesji. Powiedzenie „Okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza. W każdym przypadku pozostawienia roweru, zwłaszcza nowego lub droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie.
Warto więc do zaparkowania roweru wybierać miejsca monitorowane, a sam pojazd wyposażyć nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń. Część z dostępnych linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie na gorącym uczynku.
Sposobem, który może chronić przed kradzieżą, ale przede wszystkim pozwala na późniejszą identyfikację roweru lub jego właściciela jest jego oznakowanie.
Uwaga !
Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywa się na podstawie:
- dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),
- dowodu zakupu (paragon lub faktura, umowa kupna sprzedaży).
Prosimy o zabranie ze sobą stosownych dokumentów.
Każdy właściciel, zainteresowany taką formą oznakowania roweru może zgłosić się do jednostki Policji, aby skorzystać z „engravera”. Następnie informację o znakowanym rowerze wprowadzi policjant do specjalnie utworzonego elektronicznego systemu znakowania rowerów. W ten sposób w policyjnym systemie gromadzone będą dane o znakowanych rowerach i ich właścicielach. W przypadku kontroli rowerzysty wiadomo będzie na podstawie danych z systemu, czy rowerem porusza się prawowity właściciel, czy też nie.
Przypominamy !
Na terenie podległym KRP Warszawa II znakowanie rowerów odbywa się w następujących terminach:
Komenda Rejonowa Policji Warszawa II w Wydziale Prewencji przy ul. Wita Stwosza 31 – każdą środę w godz. 17:00-19:00, tel. 22 603 34 03, 22 603 18 14, 22 603 18 27.
Komisariat Policji Warszawa Ursynów ul. Janowskiego 7 – każdy poniedziałek w godz. 17:00-19:00, tel. 22 603 19 78
Komisariat Policji Warszawa Wilanów ul. Okrężna 57 – każdy czwartek w godz. 17:00-19:00, tel. 22 603 25 08, 22 603 25 09, 22 603 25 05.
m.b.