Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą
W okresie wiosenno-letnim wzrasta liczba kradzieży rowerów. Niezabezpieczone jednoślady giną z różnych miejsc. Aby zapobiec utracie naszych „dwóch kółek” warto zadbać o ich właściwe zabezpieczenie. Tylko w ciągu jednego miesiąca (dane za okres 15.05-15.06.2016r.) dzięki wytężonej pracy mokotowskich, ursynowskich i wilanowskich policjantów zatrzymano 12 osób, które na terenie Warszawy dokonywały kradzieży jednośladów. Zatrzymane osoby usłyszały łącznie 38 zarzutów karnych. Funkcjonariuszom udało się również odzyskać 9 skradzionych jednośladów, które w najbliższym czasie wrócą do właścicieli. Od początku tego roku policjanci oznakowali już 253 rowery.
Każdego roku w okresie wiosenno-letnim policjanci odbierają więcej zgłoszeń kradzieży rowerów. W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, urzędem, przed własnym blokiem lub na dłużej na balkonie lub klatce schodowej. Niezabezpieczone rowery giną też spod szkół, a nawet z terenu własnych posesji. Powiedzenie „Okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza. W każdym przypadku pozostawienia roweru, zwłaszcza nowego lub droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie.
Warto więc do zaparkowania roweru wybierać miejsca monitorowane, a sam pojazd wyposażyć nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń. Część z dostępnych linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie na gorącym uczynku.
Sposobem, który może chronić przed kradzieżą, ale przede wszystkim pozwala na późniejszą identyfikację roweru lub jego właściciela jest jego oznakowanie.
Uwaga !
Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywa się na podstawie:
- dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),
- dowodu zakupu (paragon lub faktura, umowa kupna sprzedaży).
Prosimy o zabranie ze sobą stosownych dokumentów.
Każdy właściciel, zainteresowany taką formą oznakowania roweru może zgłosić się do jednostki Policji, aby skorzystać z „engravera”. Następnie informację o znakowanym rowerze wprowadzi policjant do specjalnie utworzonego elektronicznego systemu znakowania rowerów. W ten sposób w policyjnym systemie gromadzone będą dane o znakowanych rowerach i ich właścicielach. W przypadku kontroli rowerzysty wiadomo będzie na podstawie danych z systemu, czy rowerem porusza się prawowity właściciel, czy też nie.
Przypominamy !
Na terenie podległym KRP Warszawa II znakowanie rowerów odbywa się w następujących terminach:
Komenda Rejonowa Policji Warszawa II w Wydziale Prewencji przy ul. Wita Stwosza 31 – każdą środę w godz. 17:00-19:00, tel. 22 603 34 03, 22 603 18 14, 22 603 18 27.
Komisariat Policji Warszawa Ursynów ul. Janowskiego 7 – każdy poniedziałek w godz. 17:00-19:00, tel. 22 603 19 78
Komisariat Policji Warszawa Wilanów ul. Okrężna 57 – każdy czwartek w godz. 17:00-19:00, tel. 22 603 25 08, 22 603 25 09, 22 603 25 05.