Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja radzi, jak bezpiecznie kupić używany samochód

Data publikacji 30.05.2009

Dokonując zakupu używanego samochodu nabywca powinien dołożyć należytej staranności przy sporządzaniu umowy, szczególnie wówczas, gdy transakcję zawiera z nieznaną mu wcześnej osobą poznaną za pośrednictwem ogłoszenia w prasie lub na giełdzie samochodowej.Oto kilka praktycznych rad.

Pamiętaj!

Nie wystarczy, że sprawdzi się pojazd od strony technicznej w autoryzowanym serwisie bądź warsztacie.
Kupując używane auto:

Domagaj się wydania pełnej dokumentacji dotyczącej samochodu, sprawdź, czy jest autentyczna, niepodrabiana i wystawiona na osobę, która przystępuje do transakcji jako sprzedający.
Samochody wyprodukowane po 1999 roku powinny mieć kartę pojazdu z wymienionymi właścicielami, dowód rejestracyjny z wpisem o aktualnym przeglądzie technicznym i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Zapytaj o książkę serwisową. Znajdziesz w niej zapisy o ewentualnych naprawach.

Porównaj, czy numery silnika i podwozia są takie same, jak podane w dowodzie rejestracyjnym – nieczytelne mogą świadczyć o tym, że ktoś je próbował zacierać (auto może być kradzione).
Udaj się do najbliższej jednostki Policji, aby sprawdzić pojazd, który zamierzasz kupić.

Bardzo ostrożnie podchodź do tzw. „okazji”, kiedy to cena auta jest nieadekwatnie niska do jego marki, typu, rocznika i stanu technicznego.

Zawrzyj umowę na piśmie – powinna zawierać informacje o marce i typie samochodu, numer podwozia i silnika, rok produkcji, dane sprzedającego i kupującego, a także sposób wydania i odebrania auta.

Należy pamiętać, że umowę trzeba zawierać z właścicielem, a nie z jego najbliższymi krewnymi, którzy twierdzą, że mają jego ustną zgodę na sprzedaż samochodu. W tym celu warto porównać dane zawarte w dokumentacji z ujętymi w dowodzie osobistym. W ten sposób można uniknąć zakupu samochodu od pasera, złodzieja albo innej nieuprawnionej osoby.

Aby potwierdzić swoje prawa do sprzedawanego pojazdu, dotychczasowy właściciel powinien okazać:

-umowę kupna pojazdu od osoby fizycznej, w salonie dealera lub w komisie pojazdów używanych,
-umowę darowizny (gdy samochód został mu podarowany),
-dowód, że wygrał samochód na loterii, w grach liczbowych lub w konkursie i w ten sposób został jego właścicielem,
-dowód na to, że odziedziczył samochód po poprzednim właścicielu.

tekst ksp

 

Powrót na górę strony