Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W trosce o bezpieczeństwo seniorów

Data publikacji 18.01.2014

Mokotowscy policjanci uczestniczyli w spotkaniu z seniorami, na którym przekazali im informacje na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu. Podawanie się za krewnych, za pracowników różnych instytucji, firm usługowych czy organizacji pozarządowych to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają starsi, samotnie mieszkający ludzie. Najczęściej by uniknąć zagrożenia wystarczą zwykłe środki ostrożności, przypominamy je.

Dzień dobry. Halo, kto mówi? Jak to, kto? To ja, twój wnuczek! Nie poznajesz mnie , babciu? A, to Ty - Tomku? Tak, to właśnie Ja! Jak się czujesz babciu, co u Ciebie? Wiesz mam do Ciebie ogromną prośbę, pożycz mi trochę pieniędzy ....

Tak może przebiegać rozmowa z osobami, które wykorzystując naszą naiwność, podają się za członka naszej rodziny. Nieświadoma podstępu osoba, najczęściej w podeszłym wieku, pożycza pieniądze tzw. „wnuczkowi”. Niestety potem okazuje się, że jest to oszustwo, a pożyczona kwota przepada.

Tym razem policjantki z zespołu ds. prewencji kryminalnej spotkały się z mieszkańcami Mokotowa w salce parafialnej, przy ulicy Rzymowskiego. Podczas prelekcji opowiedziały uczestnikom o sposobach i metodach, jakie stosują przestępcy, aby oszukać bądź okraść osoby samotne i starsze. Udzielały również rad, jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka, krewnego” czy „na legendę” . Tłumaczyły również na co zwrócić uwagę podczas zakupów, czy pobytu w szpitalu. Dodatkowo podczas miłej i przyjaznej wymiany zdań, opowiadały na pytania gospodarzy związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami, jakie nurtują ludzi starszych, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo.

Policjanci radzą:

Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc (najczęściej jest to prośba o pożyczenie pieniędzy), sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny.Oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi. Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję.

Pamiętajmy o ograniczonym zaufaniu do obcych. Nie wpuszczajmy ich do mieszkań, jeżeli nie znacie celu ich wizyty Jeżeli zjawił się u Was przedstawiciel jakiejkolwiek instytucji, bez otwierania drzwi sprawdźcie telefonicznie, czy był do Was kierowany.


mb

Powrót na górę strony