Razem dla bezpieczeństwa – debata z mieszkańcami Mokotowa
Bezpieczeństwo definiowane jest jako stan poczucia stabilizacji lub pewność możliwości obrony w obliczu zagrożenia. Współpraca Policji, samorządów oraz innych służb, a także wymiana informacji między nimi, mają istotny wpływ na utrzymanie i poprawę poczucia bezpieczeństwa w społeczności lokalnej. Debaty społeczne sprzyjają wymianie informacji i wypracowaniu wspólnych działań mających na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.
Debaty społeczne z mieszkańcami odbyły się 30 września 2025 roku o godzinie 12:00 w Teatrze Baza przy ulicy Podchorążych 39 w Warszawie.
Policjanci, strażnicy miejscy, kierownik Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa spotkali się z mieszkańcami, aby porozmawiać o ewentualnych problemach z zakresu bezpieczeństwa.
Gospodarzem debaty był I Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa II – mł. insp. Piotr Jabłoński. W audytorium ekspertów zasiedli Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KRP Warszawa II – podkom. Maciej Kaźmierczak, Naczelnik II Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m. st. Warszawy dla Dzielnicy Mokotów – pan Artur Jakubiak, Zastępca Naczelnika Oddziału II Straży Miejskiej m.st. Warszawy – pan Piotr Kiełbasiński, p.o. Kierownika Selegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w dzielnicy Mokotów - pan Marcin Prochod oraz Kierownik Rewiru Dzielnicowych i dzielnicowi z tego rejonu.
Podczas debat społecznych, ewaluacyjnej oraz inicjującej, zaprezentowano stan bezpieczeństwa dotyczący Dzielnicy Mokotów. Przedstawiono ilość przestępstw wykroczeń oraz przypadków zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Omówiono również problematykę oszustw wobec seniorów metodą na tzw. „policjanta” oraz na „administratora" przypominając uczestnikom spotkania o sposobach unikania tego rodzaju przestępstw.
Zaprezentowano aplikację „Moja Komenda”, która ułatwia odnalezienie dzielnicowego przypisanego do danego rejonu oraz skontaktowania się z nim. Podkreślono również rolę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest narzędziem do wskazywania miejsc niebezpiecznych oraz stwarzających zagrożenia dla mieszkańców.
Na zadawane pytania odpowiadali przedstawiciele poszczególnych służb oraz instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa. Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa zapewnił mieszkańców, że zgłaszane przez nich problemy leżące w kompletacjach Policji są na bieżąco rozwiązywane poprzez kierowanie w zagrożone miejsca odpowiednich patroli.
Wszelkie uwagi wypowiedziane podczas spotkania będą pomocne policjantom w wypracowaniu nowych metod eliminowania zgłoszonych zagrożeń i pomogą w dalszym podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa na terenie osiedla oraz dzielnicy Mokotów.
asp. szt. Marta Haberska