Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak żyć bezpiecznie i ustrzec się przed oszustwami?

Data publikacji 19.05.2025

W siedzibie III Oddziału ZUS w Warszawie odbyło się spotkanie z zarządem i przedstawicielami regionalnych oddziałów Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Na zaproszenie dyrektora Pana Jarosława Socha funkcjonariuszka Komendy Rejonowej Policji Warszawa II przeprowadziła spotkanie edukacyjne z seniorami, podczas którego omówiono bezpieczeństwo osób starszych. Poruszano kwestie dotyczące m.in. oszustw „na legendę” oraz tego, jak ich uniknąć.

III Oddział ZUS w Warszawie na czele z dyrektorem Panem Jarosławem Sochą oraz wiceprzewodniczącym zarządu Panem Jarosławem Czyżem zorganizowali spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele regionalnych oddziałów i kół Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Dotyczyło ono kwestii związanych z poszukiwaniem najlepszych rozwiązań, aby starszym ludziom żyło się lepiej. Podczas rozmów i wykładów zostało podkreślone, jak ważną rolę w życiu seniora odgrywa bezpieczeństwo i właściwa troska o to, aby nie stać się osobą pokrzywdzoną.

W spotkaniu głos zabrała również policjantka Komendy Rejonowej Policji Warszawa II, która omówiła mechanizm oszustw „na policjanta” i „na wnuczka”, przekazując jednocześnie skuteczne metody na uniknięcie tego rodzaju przestępstw. Ofiarą oszustów stosujących swoistego rodzaju socjotechniki stają się najczęściej osoby starsze, które pomimo posiadanej wiedzy, w dalszym ciągu dają się oszukać. Często kierowani strachem o osoby najbliższe, są w stanie oddać im wszystkie swoje oszczędności, a nawet zaciągnąć kredyt w banku. Sprawcy oszustw doskonale wiedzą, jakich metod użyć i jak doprowadzić osobę starszą do tego, aby dobrowolnie oddała im wszystkie pieniądze.

Oszustwa „na legendę” nadal są dosyć popularne wśród przestępców. Dlatego dla Policji, poza działaniami dotyczącymi ścigania przestępstw i przestępców, istotne jest nieustanne uświadamianie, edukowanie i przypominanie seniorom, że Policja oraz inne służby państwowe nigdy nie żądają wypłaty i przekazywania sobie pieniędzy.

Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, co sprzyjało otwartej dyskusji. Uczestnicy mieli możliwość swobodnego wypowiadania się na temat bezpieczeństwa w swoim otoczeniu, dzielenia się codziennymi problemami oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań. Tego rodzaju interakcje są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają seniorom poczuć się pewniej.

asp. szt. Marta Haberska/ea

Powrót na górę strony