Policjanci KRP Warszawa II zainaugurowali cykliczne szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej
W trosce o zdrowie i życie obywateli, policjanci Komendy Rejonowej Policji Warszawa II podjęli inicjatywę, której celem jest doskonalenie umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenia, prowadzone przez doświadczonych kolegów z naszych szeregów, mają na celu przygotowanie funkcjonariuszy oraz pracowników Policji do skutecznego działania w sytuacjach kryzysowych, gdy każda sekunda ma znaczenie.
Inauguracyjne szkolenie prowadzili podkomisarz Daniel Nawrocki oraz sierżant sztabowy Kamil Grzyba. Dzięki wzajemnej, owocnej współpracy z dyrekcją Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA, gośćmi szkolenia byli również Pan Dariusz Blinowski - lekarz oraz Pani Justyna Mazur diagnosta laboratoryjny. Zajęcia pozwoliły uczestnikom przypomnieć sobie oraz wyszlifować niezbędne czynności, które należy podjąć w razie wypadku, w którym są ofiary. Wiedza ta jest kluczowa, ponieważ w przypadku braku oddechu u poszkodowanego, pierwsze minuty są często decydujące dla jego dalszego życia. Ogromną satysfakcją było zainteresowanie zajęciami zarówno funkcjonariuszy jak i duża frekwencja i aktywny udział pracowników cywilnych - co świadczy o tym, jak ważna dla nich jest umiejętność i chęć ofiarowania pomocy drugiemu.
Oto chronologia działań, jakie powinny zostać podjęte podczas pierwszej pomocy przedmedycznej :
1. Zapewnienie bezpieczeństwa - przed przystąpieniem do udzielania pierwszej pomocy, upewnij się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne dla ratownika oraz poszkodowanego.
2. Sprawdzanie stanu poszkodowanego - podejdź do osoby nieprzytomnej i delikatnie poklep ją w policzek, głośno pytając, czy wszystko w porządku, poleć osobie ściśnięcie twojej dłoni
3. Wezwanie pomocy - jeśli poszkodowany nie reaguje, natychmiast wezwij pomoc (numer alarmowy 112) lub wskaż osobę, która ma to wykonać i poinformuj dyspozytora o stanie osoby, a także o miejscu zdarzenia.
4. Sprawdzenie oddechu - jeśli osoba nie reaguje, należy sprawdzić, czy oddycha. Odchyl głowę osoby udrażniając drogi oddechowe. Pochyl się nad osobą i obserwuj ruchy klatki piersiowej oraz słuchaj i staraj
się wyczuć oddech.
5. Rozpoczęcie resuscytacji - w przypadku braku oddechu, należy bezzwłocznie przystąpić do sztucznego oddychania oraz uciskania klatki piersiowej według zasady 30:2 (30 ucisków na klatkę piersiową, 2 oddechy).
6. Kontynuacja działań ratunkowych - kontynuuj resuscytację do momentu przybycia służb medycznych lub odzyskania oddechu przez poszkodowanego.
Takie szkolenia i ćwiczenia są niezbędne do tego, aby w przypadku konieczności podjęcia działań ratowniczych przed przyjazdem karetki pogotowia działać racjonalnie, nie ulegając presji czasu i stresowi. Policjanci KRP Warszawa II rozumieją, jak istotne jest, aby byli przygotowani na każdą sytuację tak, aby móc nieść pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.
Jesteśmy dumni z inicjatywy i zaangażowania naszych policjantów, którzy wkładają serce w to, aby skutki ich działań realnie przekładały się na pomoc innym oraz ratowanie zdrowia i życia ludzkiego. Kolejne szkolenia już są zaplanowane, a ich regularne prowadzenie z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszej gotowości policjantów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Autor: kom. Ewa Kołdys