Aktualności

Nie zapraszamy złodzieja do domu

Data publikacji 11.06.2024

Włamanie do mieszkania lub domu może być traumatycznym doświadczeniem, które czasami pozostawia trwałe skutki zarówno emocjonalne, jak i finansowe. Dlatego też warto podjąć działania mające na celu zapobieganie tego rodzaju zdarzeniom. Istnieje wiele prostych sposobów, które mogą pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa naszego mieszkania i minimalizacji ryzyka włamania.

Jednym z najważniejszych środków zapobiegawczych jest zwracanie szczególnej uwagi na drobne detale. Należy pamiętać o zamykaniu drzwi na klucz nawet wtedy, gdy jesteśmy wewnątrz naszego mieszkania. Pozostawianie ich otwartych tylko na klamkę może ułatwić złodziejowi dostęp do naszego domu. Ponadto, warto zainwestować w atestowane zamki antywłamaniowe, które utrudnią ewentualnemu intruzowi przedostanie się do wnętrza budynku.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest odpowiednie zabezpieczenie okien. Niezabezpieczone lub uchylone okna mogą być dla włamywacza łatwym celem. Dlatego należy upewnić się, że kiedy opuszczamy mieszkanie, wszystkie okna są zamknięte i jeśli to możliwe zabezpieczone poprzez zamontowanie rolet antywłamaniowych lub krat. Ponadto, warto również zainwestować w czujniki światła przed wejściem, które samoistnie włączą się w momencie wykrycia ruchu, odstraszając potencjalnych włamywaczy.

W przypadku dłuższej nieobecności w domu, dobrze jest poinformować sąsiadów o naszych planach i poprosić ich o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie. Możemy również poprosić kogoś z rodziny lub znajomych o regularne sprawdzanie domu podczas naszej nieobecności. Dobrym pomysłem jest także zainstalowanie alarmu, który w przypadku próby włamania automatycznie zawiadomi służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Nie chwalmy się w mediach społecznościowych, kiedy i gdzie planujemy wyjechać na wakacje, nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów i dużej gotówki pieniędzy w mieszkaniu. Kiedy mimo wszystko włamywacz wybierze jako cel nasze mieszkanie prosimy o natychmiastowe powiadomienie Policji dzwoniąc pod numer alarmowy 112.  

Pamiętajmy, że zapobieganie włamaniom wymaga od nas systematyczności i uwagi na drobne szczegóły. Dbanie o odpowiednie zabezpieczenia oraz podjęcie dodatkowych środków bezpieczeństwa może pomóc nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z włamaniem. Przestrzeganie tych prostych zasad może zapewnić nam spokój i bezpieczeństwo w naszym domu.

Autor: podkom. Ewa Kołdys

Powrót na górę strony