Aktualności

Skradziona karta – prezentem dla nowego partnera

Data publikacji 08.05.2024

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu zatrzymali sprawców kradzieży karty bankomatowej, którzy chcieli się łatwo wzbogacić kosztem innych. Zdarzenie to pokazuje, jak łatwo można stracić kontrolę nad swoimi finansami, jeśli nie zabezpieczymy swoich dokumentów.

Mężczyzna, który został okradziony, musiał zmierzyć się z nieuczciwością byłej partnerki i jej obecnego bliskiego znajomego. Kiedy wrócił popołudniem do wspólnie zajmowanego mieszkania, doszło pomiędzy byłymi partnerami do sprzeczki, by uniknąć dużej awantury wyszedł z domu. Po krótkim czasie zorientował się, że nie ma przy sobie karty bankomatowej - miał ją przed wyjściem. Wrócił do mieszkania i poprosił byłą partnerkę o wyjaśnienie. Tłumaczenia nie były jednoznaczne. Jak się potem okazało w czasie, gdy kobieta próbowała sklecić jakieś sensowne wyjaśnienie zaginięcia karty, jej obecny bliski znajomy, któremu sprezentowała nie swoją kartę, wypłacał pieniądze w różnych bankomatach. Złodzieje wzbogacili się na chwilę o kwotę 6950 złotych. Policjanci natychmiast po uzyskaniu informacji o zdarzeniu dokonali ustaleń i odnajdując sprawców zatrzymali ich i doprowadzili do Komendy.

Kobieta usłyszała zarzuty zaboru w celu przywłaszczenia cudzej karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego oraz pomocnictwo do popełnienia przestępstwa – policjantom wprost przyznała się, już bez zbędnego lawirowania. Nowy partner, który ochoczo wypłacał pieniądze za pośrednictwem cudzej karty, usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem. Obydwoje będą musieli teraz odpowiedzieć za swoje czyny. Grozi im surowa kara, nawet do kilku lat pozbawienia wolności.

Kradzież i nadużycia finansowe są bardzo poważnymi przestępstwami, które mogą mieć duże konsekwencje prawne.

Dlatego też warto pamiętać o zachowaniu ostrożności w przedmiocie naszych danych osobowych, zwłaszcza jeśli chodzi o karty bankomatowe. Nigdy nie należy udostępniać pinu do karty osobom trzecim, ani nie przechowywać go razem z kartą. Ważne jest również zabezpieczenie karty w miejscach niedostępnych dla innych osób oraz monitorowanie transakcji bankowych, aby szybko zareagować w przypadku ewentualnej kradzieży.

Autor: podkom. Ewa Kołdys

Powrót na górę strony