Aktualności

Groźby karalne – prostą ścieżką do Prokuratury

Data publikacji 10.04.2024

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu mają niełatwe zadania, ponieważ często muszą zajmować się sprawami, które przekraczają granice zwykłego złodziejstwa czy kradzieży. Tak było również w przypadku obywatela Gruzji, którego zawód miłosny doprowadził do samej Prokuratury.

Na początku wszystko wydawało się być idealne - wielkie uczucie, zaufanie, wspólne plany, zakupy i wydatki. Jednak kiedy uczucia zgasły, partnerka postanowiła zakończyć związek. To właśnie wtedy zaczęły się problemy. Mężczyzna nie przyjął tej decyzji dobrze i zaczął stosować coraz bardziej agresywne metody, aby wymusić na kobiecie pozostanie w związku.

Jedną z takich metod były groźby karalne, których celem było zastraszenie partnerki i zmuszenie jej do zmiany zdania. Mężczyzna zagroził kobiecie okaleczeniem i wysłał jej ikonę przedstawiającą inwalidzki wózek, jako potwierdzenie swoich słów. Ponadto celowo nie chciał oddać pieniędzy w kwocie ponad 2000 złotych, które ta pożyczyła mu wcześniej z przekonaniem, że niebawem otrzyma ich zwrot. To właśnie groźba i przywłaszczenie skłoniły kobietę do zgłoszenia sprawy na policję.

Kryminalni szybko ustalili miejsce pobytu 43-latka i zatrzymali go podczas próby ucieczki z parkingu. Po zatrzymaniu, mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Teraz czeka go proces sądowy, w którym może mu grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura zastosowała wobec sprawcy środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego i zakazu kontaktowania się z pokrzywdzoną. Tak zdecydowane kroki mają na celu ochronę ofiary i zapobieżenie powtórzeniu podobnych zdarzeń. Warto pamiętać, że groźby karalne są przestępstwem i nie mogą być bagatelizowane. Groźba karalna to przestępstwo opisane w art. 190 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem odpowiedzialności karnej podlega ten, kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa. Należy tutaj podkreślić, że tylko taka groźba podlega karze, której treścią jest zapowiedź popełnienia przestępstwa. Groźba karalna może być wyrażona w każdy sposób - słowem, pismem, gestem.

Zastanówmy się więc nad swoimi słowami i gestami, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania. Emocje nie usprawiedliwiają agresji i co ważniejsze, nie zwalniają nas z odpowiedzialności za nasze czyny. Pamiętajmy, że szacunek i empatia są kluczowe w relacjach międzyludzkich, a przemoc i groźby nigdy nie są rozwiązaniem.

Autor: podkom. Ewa Kołdys

Powrót na górę strony