Delegacja misji ewaluacyjnej Schengen w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa II
W ramach rozpoczętej kontroli, która potrwa do 13 kwietnia 2024 roku, Polska będzie poddawana ocenie w ramach monitorowania wdrażania oraz stosowania dorobku Schengen. W ciągu tych kilku dni przeprowadzona zostanie misja ewaluacyjna Schengen w zakresie wielkoskalowych systemów informatycznych i współpracy policyjnej. Jest to jeden z mechanizmów, które pomagają zapewnić spójność i skuteczność działań w ramach Unii Europejskiej.
Ewaluacja odbywa się w cyklu raz na 7 lat, a obecna kontrola będzie pierwszą zorganizowaną według nowych zasad. Wizytę przeprowadzają eksperci z państw członkowskich Unii Europejskiej, przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz agencji unijnych odpowiedzialnych za różne obszary współpracy, takie jak eu-Lisa, Europol, Frontex czy Fundamental Rights Agency.
W ramach kontroli w dniu 8 kwietnia przedstawiciele siedmiu różnych państw, zespołu misji ewaluacyjnej Schengen, wraz z naczelnikiem Wydziału Wsparcia Poszukiwań Biura Międzynarodowej Współpracy Policji mł. insp. Sławomirem Surowcem oraz funkcjonariuszami Komendy Głównej Policji i Komendy Stołecznej Policji gościli w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa II.
Delegację przyjął Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa II mł. insp. Paweł Konopiński, który przedstawił w krótkich słowach charakterystykę i strukturę jednostki oraz wyraził swoje zadowolenie z faktu, że to właśnie w tej komendzie, jako pierwszej policjanci będą mogli przedstawić praktyczne wykorzystanie możliwości międzynarodowych systemów informatycznych, obejmujących zakres kontroli.
Po części oficjalnej delegaci przeprowadzili kontrolę w Wydziale Organizacji Służby, Wydziale Wywiadowczo - Patrolowym oraz w Wydziale Kryminalnym. Szczegółowej ocenie poddano znajomość procedur, sposobów rejestracji, modyfikacji i usuwania informacji w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji, replikacji danych do Systemu Informacyjnego Schengen oraz znajomość zasad, umiejętność dokonywania sprawdzeń i właściwej analizy wyników sprawdzenia poprzez System Poszukiwawczy Policji w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji.
Wymiana wspólnych doświadczeń i uwag niewątpliwie przyczyni się do optymalizacji wykorzystania wskazanych narzędzi w służbie, zarówno w aspekcie prewencyjnym, jak i operacyjnym.
Wizytacja przebiegła w przyjaznej atmosferze, a co najistotniejsze merytoryczny charakter spotkania pozostanie dużym doświadczeniem dla policjantów naszej jednostki. Jesteśmy jednocześnie przekonani, że zaowocuje możliwością jeszcze sprawniejszej walki ze zorganizowaną przestępczością, co przełoży się wymiernie na zapewnienie społeczeństwu poczucia bezpieczeństwa – które jest jednym z priorytetów przyświecającym naszej służbie.
Autor: podkom. Ewa Kołdys