Aktualności

Niezapowiedziane wizyty w naszym domu – bądźmy ostrożni !

Data publikacji 02.04.2024

Apelujemy o ostrożność i rozwagę podczas wpuszczania do swoich domów osób obcych podających się za różnego rodzaju pracowników. W ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do przypadków oszustw, kiedy to nieuczciwe osoby podszywają się pod urzędników, administratorów czy pracowników służb, listonoszy, kurierów, elektryków lub hydraulików i próbują okraść naiwnych mieszkańców.

Aby zabezpieczyć się przed tego typu sytuacjami, warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, wizyty osób podających się za pracowników muszą być zaplanowane i wcześniej uzgodnione. Wszyscy mieszkańcy powinni być poinformowani o takim terminie, aby mieć możliwość zweryfikowania go i potwierdzenia autentyczności osoby, która ma przyjść do mieszkania.

Jeśli nie masz pewności co do tożsamości osoby, która prosi o wejście do twojego mieszkania, kategorycznie nie wpuszczaj jej. Sprawdź, czy faktycznie przewidziane są jakieś prace czy kontrole w twoim bloku i upewnij się, że masz wszystkie informacje o planowanych działaniach. W razie wątpliwości zadzwoń do danej instytucji, poproś o legitymację służbową i sprawdź, czy osoba faktycznie jest tym, za kogo się podaje.

Zawsze warto prosić kogoś o towarzyszenie nam podczas takiej wizyty. Może to być członek rodziny, przyjaciel czy sąsiad, który pomoże ci zachować ostrożność i spokój. Warto także pochować wartościowe przedmioty i pieniądze, aby nie były one widoczne i nie kusiły potencjalnych złodziei.

Zachowując czujność i stosując zasadę ograniczonego zaufania do osób obcych, możemy uniknąć niebezpieczeństw i oszustw. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszego otoczenia zależy od naszej rozwagi i umiejętności rozpoznawania potencjalnych zagrożeń. Wspólnie możemy zapobiec oszustwom i zapewnić sobie spokój w swoim otoczeniu.


 

Autor: podkom. Ewa Kołdys

Powrót na górę strony