Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kryminalni z Wilanowa zatrzymują nastolatka za oszustwo z banknotem USD

Data publikacji 02.02.2024

Wielu z nas korzysta z mobilnych aplikacji do zamawiania taksówek, które okazują się wygodną opcją podróżowania po mieście. Jednak ostatnie wydarzenia na terenie Wilanowa pokazują, jak ważne jest zachowanie czujności podczas transakcji dokonywanych przy użyciu gotówki. W tym konkretnym przypadku, 17-letni mężczyzna został zatrzymany przez wilanowskich kryminalnych, po tym jak zapłacił za przejazd banknotem 100 dolarowym, który okazał się fałszywką.

Troje młodych ludzi wsiadło o północy do taksówki korzystającej z aplikacji mobilnej. Młody mężczyzna zajął miejsce obok kierowcy, natomiast za nim usiadł inny mężczyzna wraz z młodą kobietą. Para porozumiewała się w języku angielskim, podczas gdy mężczyzna obok kierowcy pozostawał milczący. Po dojechaniu pod wskazany adres, para wysiadła z samochodu i przekazała kierowcy, że nie są z Polski i mogą jedynie zapłacić gotówką. Młody mężczyzna podał kierowcy banknot 100 USD. Kierowca wydał resztę w złotówkach, po czym odjechał. Niestety, okazało się, że banknot był tylko bardzo dobrą imitacją oryginalnego, a nie legalnym środkiem płatniczym.

Kiedy kierowca miał chwilę wolną, postanowił przeliczyć otrzymaną gotówkę i wtedy uświadomił sobie, że padł ofiarą oszustwa. Niezwłocznie powiadomił policję o tym incydencie. Kryminalni z Komisariatu Policji Warszawa Wilanów rozpoczęli działania operacyjne w celu ustalenia sprawcy rozdającego fałszywe banknoty. 17-latek został zatrzymany i usłyszał zarzuty oszustwa.

Podczas przesłuchania sprawca przyznał się do winy, twierdząc, że dostał te fałszywe pieniądze od przypadkowych znajomych podczas jednej z imprez. Smutnym jest to, że dopiero po zatrzymaniu uświadomił sobie, że takie postępowanie to przestępstwo. Mamy jednak nadzieję, że ten incydent posłuży mu jako nauka na przyszłość.

Warto zwrócić uwagę na banknoty, których używamy do dokonywania płatności. Dlatego tak istotne jest, abyśmy byli świadomi wszystkich zabezpieczeń i znaków, które świadczą o autentyczności pieniądza. Ten incydent jest przypomnieniem o konieczności zwracania większej uwagi na tego typu szczegóły, aby uniknąć podobnych sytuacji.

Zapoznaj się z zabezpieczeniami autentycznych banknotów.

- Zawsze sprawdzaj otrzymywane banknoty.

- Przy ocenie autentyczności banknotu korzystaj z 4 prostych kroków:

dotknij, popatrz, przechyl i sprawdź.

- Sprawdzaj kilka zabezpieczeń.

- Zachowaj ostrożność, jeśli banknot jest uszkodzony lub zniszczony.

- W razie wątpliwości porównaj go z innym banknotem, co do którego masz

pewność, że jest autentyczny

- W razie potrzeby udaj się do najbliższego banku, by sprawdzić

autentyczność banknotu.

- Pamiętaj, aby nie wprowadzać fałszywych znaków pieniężnych do obiegu.

Dodatkowych informacji szukaj na stronie internetowej, również jeśli

nie wiesz, co zrobić, gdy trafisz na fałszywy banknot:

nbp.pl/banknoty-i-monety/zabezpieczenia/.

Ważne jest, abyśmy byli czujni i nie pozwolili się oszukać. Zdrowy rozsądek i dokładne sprawdzanie otrzymywanej gotówki to elementarne środki ostrożności, które mogą uchronić nas przed nieprzyjemnymi sytuacjami. Pamiętajmy, że nadmierne zaufanie może prowadzić do kradzieży i oszustw, dlatego zawsze warto być czujnym i przyjrzeć się nie tylko banknotom, ale też wszystkim innym transakcjom, w których uczestniczymy.

Autor: podkom. Ewa Kołdys

Powrót na górę strony