Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomóżmy osobom bezdomnym – szczególnie zimą

Data publikacji 05.01.2024

Ze względu na prognozowane bardzo niskie temperatury, policjanci Komendy Rejonowej Policji Warszawa II prowadzą wzmożone kontrole miejsc, w których mogą nocować osoby bezdomne. Zwracamy się jednocześnie do mieszkańców o zwrócenie szczególnej uwagi na bezdomnych, którzy nocują w okolicy naszych domów. Zima to okres, w którym osoby te szczególnie narażone są one na szybkie wychłodzenie organizmu, a nawet na zamarznięcie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli odpowiedzialni i pomagali tym potrzebującym.

Nocowanie na ulicy w warunkach mrozu to dramatyczna sytuacja, która zagraża zdrowiu i życiu osób bezdomnych. Nie pozostawajmy obojętni na ich sytuację i zgłaszajmy odpowiednim instytucjom informacje o miejscach, w których osoby bezdomne przebywają. Może to być telefon na policję lub zgłoszenie online. W ten sposób możemy pomóc tym osobom dotrzeć do odpowiednich placówek noclegowych, gdzie będą miały szansę przetrwać ten trudny okres zimy.

Warto również samodzielnie pomagać, ile tylko jesteśmy w stanie. Jedną z możliwości jest przekazanie bezdomnym ciepłej odzieży. Może to być kurtka, sweter, czapka, rękawiczki czy szalik. Warto również zastanowić się nad gorącą herbatą lub zupą, którą można przekazać bezdomnym na ulicy. To małe gesty, które mogą sprawić, że ta zima będzie dla nich nieco łagodniejsza.

Warto okazać empatię i solidarność, niezależnie od naszej sytuacji materialnej. To, co dla nas jest drobnostką, dla innych może oznaczać ocalenie. Pomaganie nie powinno być tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim przejawem naszej ludzkości.

Pamiętajmy, że dobrzy ludzie wokół nas stanowią siłę. Dlatego warto zwracać uwagę na osoby potrzebujące i angażować się w różnego rodzaju inicjatywy pomocowe. To tylko od nas zależy, czy będziemy potrafili być wsparciem dla tych, którzy najbardziej tego wsparcia potrzebują.


 

Noclegownie, jadłodajnie, łaźnie, pralnie, streetworking, Mobilny Punkt Poradnictwa (MPP)

https://wsparcie.um.warszawa.pl/pomoc-niskoprogowa.

 

Autor: podkom. Ewa Kołdys

zdj. źródło inter.

Powrót na górę strony