Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Musiała się ukrywać – jest wolna

Data publikacji 27.09.2023

Dzielnicowi z Mokotowa podczas codziennej służby obchodowej, doskonałej znajomości i rozpoznaniu w swoich rejonach służbowych ustalili i zatrzymali kobietę, która ukrywała się przed organami ścigania.

Policjanci podczas obchodu rejonu służbowego w wyniku swoich działań dokonali zatrzymania poszukiwanej 65-letniej kobiety. Na podstawie zebranego materiału dowodowego Sąd Okręgowy w Lublinie wydał nakaz doprowadzenia wskazanej kobiety do Aresztu Śledczego bądź Zakładu Karnego celem odbycia kary pozbawienia wolności na okres 150 dni. Wydany przez Sąd nakaz uwzględniał możliwość uniknięcia powyższej kary poprzez wpłatę na konto Sądu Okręgowego w Lublinie grzywny w określonej kwocie.

Policjanci wykonali wszystkie niezbędne czynności służbowe z udziałem zatrzymanej informując jednocześnie o możliwości opłaty określonej grzywny. Poszukiwana uiszczając natychmiast grzywnę uniknęła spędzenia najbliższych miesięcy w więziennej celi.

Dzielnicowi to policjanci utrzymujący bezpośredni kontakt ze społecznościami lokalnymi swoich rejonów, rozpoznający ich potrzeby i oczekiwania w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego. Dzielnicowi diagnozują wspólnie z mieszkańcami lokalne problemy, ustalają ich przyczyny i pomagają w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania. Inicjując i organizując niezbędne działania, angażują do tego zarówno instytucje publiczne, w tym samorządowe, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, jak i społeczności lokalne. Dzielnicowi to policjanci, do których można zwrócić się o pomoc w granicach kompetencji Policji lub przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa.

Przypominamy o bezpłatnej aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, która została przygotowana w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Jest to narzędzie, które zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju.

Aplikacja została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te bezpośrednio zagrażające życiu lub zdrowiu.

Przypominamy, że w nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji o jednostkach Policji, jak i dzielnicowych. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie aplikacja sama odnajdzie najbliższy policyjny obiekt, wskaże trasę dojścia lub dojazdu.

„Moja Komenda” umożliwia również wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym oraz podgląd siedziby jednostki w trybie „Street view”. Dane nawigacyjne oraz „Street view” aktualizowane są przez operatorów zewnętrznych.

Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policji zależy, aby funkcjonariusze byli bliżej nas, dlatego aplikacja posiada również funkcję wyszukiwania „policjantów pierwszego kontaktu” czyli dzielnicowych. Wystarczy, że wprowadzą Państwo miejscowość, nazwę ulicy i numer posesji, a aplikacja wyszuka dzielnicowego, który dba o ten rejon. Dzielnicowych można wyszukiwać także po ich imionach i nazwiskach. Dla ułatwienia Państwu obsługi, w przypadku małych miejscowości, wystarczy wpisać samą nazwę miejscowości.

Dzięki aplikacji mogą Państwo odnaleźć najbliższą jednostkę Policji, sprawdzić jak nazywa się dzielnicowy, uzyskać pełne dane teleadresowe i połączyć się z nim jednym kliknięciem, jak też wysłać wiadomość e-mail.

Warto podkreślić, iż w Policji dla Państwa wygody, wprowadzono zasadę stałego numeru telefonu komórkowego oraz adresu email, który jest „przypisany” do określonego rejonu służbowego, nawet w sytuacji zmiany personalnej na stanowisku dzielnicowego, dane te nie ulegają zmianie. Dzielnicowi nie pełnią służby całodobowo, stąd też w sytuacji kiedy dzielnicowy nie odbiera służbowego telefonu komórkowego, aplikacja jednym kliknięciem przekieruje Państwa jednostek, w których pełnią oni służbę gdzie uzyskają Państwo informację dotyczącą dostępności dzielnicowych. Podane adresy mailowe ułatwią Państwu kontakt z dzielnicowym, ale nie służą do składania formalnych zawiadomień o przestępstwie, wykroczeniu, petycji, wniosków ani skarg w rozumieniu przepisów.

Informacje zawarte w aplikacji są stale udoskonalane i aktualizowane, zależy nam jednak na Państwa opinii. Jeśli znaleźli Państwo błąd lub chcą Państwo podzielić się swoim zdaniem na temat „Mojej Komendy” prosimy o kontakt na adres: rzecznik@mswia.gov.pl.

Aplikacja „Moja Komenda” zapewnia również bezpośredni dostęp do portali internetowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policji, jak i mediów społecznościowych.

Aplikację pobrać można pod poniższym adresem:

Dla urządzeń systemu Android https://play.google.com/store/apps/details?id=com.altconnect.android.mk&hl=pl

Dla urządzeń systemu iOS - https://itunes.apple.com/pl/app/moja-komenda/id919504159?l=pl&mt=8

 

 

podkom. Ewa Kołdys

 

Powrót na górę strony