Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Próbował ukraść katalizator, bo miał mało pieniędzy

Data publikacji 03.02.2023

Wszystko działo się bardzo szybko. Kilka minut po usłyszeniu komunikatu z policyjnej radiostacji, nocna załoga patrolowa z Mokotowa, po pościgu zatrzymała obywatela Gruzji. Mężczyzna wpadł w ręce mundurowych, ponieważ próbował wraz z kolegą ukraść katalizator z lexusa zaparkowanego przy ulicy Woziwody. Zatrzymany 32-letni obywatel Gruzji, usłyszał zarzut usiłowania kradzieży za co grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Nadzór nad tym postępowaniem prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów.

Mokotowscy policjanci pełniący służbę patrolową na terenie dzielnicy, usłyszeli komunikat o dwóch podejrzanie zachowujących się mężczyznach, z których jeden z nich stał przy samochodzie osobowym i obserwował teren, drugi natomiast leżał pod samochodem i odcinał część pojazdu. Mokotowska załoga patrolowa natychmiast pojawiła się we wskazanym miejscu.
Na widok radiowozu, dwóch opisanych mężczyzn, podjęło pieszą ucieczkę. W pościg za sprawcami kradzieży, udali się policjanci, gdzie po kilku minutach został zatrzymany, jeden z mężczyzn, który próbował wejść na ogrodzenie. Podczas szarpaniny, mężczyzna nie reagował na polecenia, zachowywał się agresywnie próbując wyrwać się z uścisku, jednakże został obezwładniony. W wyniku szarpaniny jeden z policjantów został uderzony w głowę powodując rozcięcie przy skroni. Na miejsce została wezwana załoga ratownictwa medycznego, która opatrzyła rannego funkcjonariusza.
Drugi sprawca, który obserwował teren, zdążył oddalić się z miejsca zdarzenia. Kilka ulic dalej stróże prawa ujawnili, zaparkowaną toyotę prius, z kluczykiem w stacyjce, którą przyjechali na miejsce zdarzenia złodzieje. W pojeździe odnalezione zostały, paszporty oraz portfele, należące do dwóch obywateli Gruzji, z czego jeden należał do zatrzymanego 32-latka.
Policjanci skontaktowali się z właścicielem pojazdu, z którego usiłowano wyciąć katalizator, który nie krył zaskoczenia zaistniałą sytuacją. Na miejsce wezwano policjantów z grupy dochodzeniowo - śledczej, którzy wykonali oględziny uszkodzonego lexusa i zabezpieczyli ślady przestępstwa.
Obywatel Gruzji został przesłuchany w Komisariacie Policji Warszawa Wilanów. Tam przedstawiono mu zarzut dotyczący usiłowania kradzieży katalizatora, gdzie wartość strat na szkodę właściciela pojazdu wyniosła 12 000 złotych. Tłumaczył, iż próbował ukraść katalizator, bo miał mało pieniędzy. Za wyciętą część w skupie złomu złodzieje mogą dostać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Za to przestępstwo mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

asp. Iwona Kijowska/ pk

 

Powrót na górę strony