Aktualności

Do współpracy w rozpowszechnianiu informacji o oszustwach „na policjanta” zaprosili także spółdzielnię mieszkaniową

Data publikacji 21.12.2022

W walce z oszustwami, które godzą przede wszystkim w starsze osoby, mokotowscy dzielnicowi prowadzą spotkania z seniorami oraz rozdają plakaty i ulotki informacyjne z Apelem, w treści którego zawarte są podstawowe zasady, które należy spełnić, aby nie dać się oszukać „na policjanta” lub „na wnuczka” Informację rozwieszane są również na tablicach informacyjnych w blokach mieszkalnych a także przekazywane duchownym, aby wsparli policyjne działania swoim autorytetem i odczytali podczas Mszy Świętych Apel o nieuleganie słowom oszustów, którzy podają się na policjantów i pozbawiają starsze osoby majątków. Tym razem mokotowscy dzielnicowi do współpracy zaprosili Spółdzielnie Mieszkaniową Służew nad Dolinką.

Mokotowscy dzielnicowi apelują do seniorów o zachowanie ostrożności umieszczając plakaty z ostrzeżeniami skierowanymi do nich w miejscach w najbardziej dostępnych dla nich miejscach. Policjanci chcą w ten sposób uświadomić seniorom, że są przestępcy, którzy działają na ich szkodę. Tym razem do wspólnych działań przystąpiła Spółdzielnia Mieszkaniowa "Służew nad Dolinką", zobowiązując się do przekazywania informacji oraz dystrybucji plakatów.

Mimo wielu komunikatów, kierowanych w każdej dostępnej formie, przestrzegających seniorów przed oszustwami „na policjanta” i „na wnuczka” wiele osób nadal ulega perswazji lub presji przestępców i oddaje w ich ręce oszczędności całego życia. Często są to setki tysięcy złotych oraz inne kosztowności. Po raz kolejny ursynowscy dzielnicowi poprosili o pomoc w przekazaniu ważnych informacji duchownych z warszawskich parafii, wierząc, że autorytet Kościoła i zdania zawarte w apelu policjantów, spowodują, że wierni nie będą wierzyli w historie oszustów, tylko postąpią według zasad, które opracowali dzielnicowi po to, aby seniorzy nie tracili swoich majątków.

Plakaty i ulotki z treścią apelu przekazywane są przez policjantów podczas spotkań z seniorami. Aby ta informacja dotarła do jak nieajwiększej liczby seniorów, informacje takie rozwieszane są na tablicach informacyjnych w klatkach schodowych budynków mieszkalnych.

Przestępcy, dzwoniąc do seniorów, podają się najczęściej za policjantów lub członków najbliższej rodziny. W pierwszym przypadku starają się przekonać swoich rozmówców o tym, że ktoś działa na ich szkodę. Wymyślona historia dotyczy najczęściej próby włamania na konto lub zaciągnięcia kredytu przy użyciu danych osobowych rozmówcy. W przypadku prób oszustw „na wnuczka” przestępcy najczęściej opowiadają historię o wypadku drogowym, w którym uczestniczył ktoś z bliskiej rodziny seniora i pilnie potrzebuje pieniędzy na leczenie lub kaucję. Zdarzają się też historie o poważnych kłopotach finansowych bliskich, bądź też prośby o udzielenie im szybkiej pożyczki.

Osoby starsze, przekonane o tym, że pomagają Policji lub członkom rodziny idą do banku i wypłacają pieniądze przechowywane na kontach. Gotówkę przekazują przestępcom. Coraz częściej zdarzają się też sytuacje, że oszuści tak manipulują rozmową, że niczego nieświadomy senior przekazuje im hasła i loginy do konta, a także kody, które umożliwiają wykonanie przelewu.

Drodzy seniorzy, pamiętajcie!!!

  • Policja nigdy nie będzie chciała, żebyście przekazywali swoje pieniądze, czy kosztowności.
  • Nigdy nie ufajcie nieznanym rozmówcom, nie podawajcie haseł do kont bankowych, pod żadnym pozorem nie pobierajcie gotówki z banku i nie przekazujcie ich nieznanym osobom. To przestępcy czyhający na wasze pieniądze!
  • Gdy spotkacie się z taką sytuacją natychmiast, rozłączcie rozmowę. Powiadomcie prawdziwą Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112 i zgłaszajcie każdy taki przypadek.

podkom. Robert Koniuszy/bś

Powrót na górę strony