Bezpieczeństwo podczas podróży w czasie przejazdów na aplikację
Policjantki z mokotowskiego zespołu do spraw prewencji kryminalnej rozpoczęły edukację młodzieży ze szkół średnich w zakresie bezpieczeństwa podczas podróżowania samochodami świadczącymi usługi przewozu osób na aplikację. Podczas spotkań poruszane są również bardzo istotne zagadnienia dotyczące przestępstw internetowych z wykorzystaniem wizerunków osób nieletnich, jak również na temat pornografii. Było to pierwsze z serii spotkań, które będą przeprowadzane wśród młodzieży szkół średnich oraz studentów.
Adresatami spotkań byli uczniowie Szkoły Liderów przy ul. Bobrowieckiej 9, Liceum Ogólnokształcącego nr 166 przy ul. ul. Koncertowej 4 oraz Technikum Hotelarskiego przy ul. Krasnołęckiej 3 na warszawskim Mokotowie.
Spotkania były poświęcone zagadnieniom dotyczącym zapobiegania możliwości stania się ofiarą przestępstw na tle seksualnym, do których może dochodzić podczas przejazdów na aplikację, a których sprawcami – jak wynika, że statystyk policyjnych - są kierowcy pojazdów świadczących takiej formy przewozu osób. Podkomisarz Ewa Kołdys oraz asp. Marta Haberska tłumaczyły młodzieży, że najistotniejszym w uniknięciu tego typu przestępstw jest świadomość dopuszczania się ich przez sprawców oraz wiedza, jak postępować podczas korzystania z tego rodzaju usług.
Podczas spotkania policjantki prezentowały spot zrealizowany przez Komendę Stołeczną Policji w ramach kampanii społecznej pod hasłem: „Świadomość” mającej na celu uświadomienie pasażerkom korzystającym z przewozów „na aplikację”, jak należy postępować, aby nie stać się ofiarą wykorzystania seksualnego:
- pamiętaj, by sprawdzić, czy pojazd posiada właściwe oznakowanie
- zanim wsiądziesz, upewnij się, że to samochód wskazany w aplikacji
- nie zapomnij sprawdzić, czy kierowca jest tym samym co wskazany w aplikacji
- warto udostępnić trasę przejazdu osobie zaufanej
- nie bój się poprosić o zmniejszenie temperatury w samochodzie, podwyższona może wywołać u ciebie senność, możesz też sama uchylić szybę
- nie masz obowiązku odpowiadać na pytania kierowcy, przez cały czas możesz powadzić rozmowę telefoniczną ze znajomą
- pamiętaj na każdym etapie możesz zrezygnować z usługi przewozu
- w razie zagrożenia nie zastanawiaj się, zatelefonuj pod numer alarmowy 112
Jako dodatkowy materiały dydaktyczny posłużyła prezentacja multimedialna, w której były opisane powyższe zasady. Podczas spotkania były poruszane również zagadnienia z zakresu przestępstw internetowych związanych z wykorzystaniem wizerunków osób nieletnich przez sprawców, zagrożeniami, jakie może nieść zamieszczanie zdjęć na portalach i komunikatorach społecznościowych, jak również rozsyłanie wizerunku przypadkowym adresatom.
Są to pierwsze z serii zaplanowanych spotkań edukacyjno-informacyjnych mających na celu podniesienie świadomości społecznej, na terenie podległym działaniu Komendy Rejonowej Policji Warszawa II.
podkom. Robert Koniuszy/ea