Jak nie dać się oszukać „na legendę”?
W Ośrodku Edukacji Kulturalnej „Sadyba” ul. Korczyńska 6 odbyło się spotkanie z seniorami dotyczące metod i mechanizmów dokonywania oszustw na tzw. „legendę". Jest to jedno z serii spotkań przygotowanych przez policjantów z zespołu prewencji kryminalnej oraz referatu dzielnicowych Wydziału Prewencji Komendy Rejonowej Policji Warszawa II w ramach współpracy z ośrodkiem. Podczas spotkania podkom. Ewa Kołdys i asp. Marta Haberska przekazała seniorom informację na temat tego, jak się ustrzec przed oszustami, którzy na wiele różnych sposobów próbują okraść starsze osoby z dorobku ich życia.
Oszustwa „legendę” nadal są dosyć popularne wśród przestępców. Tylko w ubiegłym roku na terenie garnizonu mazowieckiego w ten oszuści, wmawiając seniorom różnego rodzaju historię, w których wynikało, że mogą oni stracić cały dorobek życia, wyłudzili od ofiar ponad 80 milionów złotych. Dlatego dla Policji poza działaniami dotyczącymi ścigania przestępstw i przestępców istotne jest nieustanne uświadamianie, edukowanie i przypominanie seniorom, że Policja oraz inne służby państwowe nigdy nie żądają wypłaty i przekazywania sobie pieniędzy.
Podkomisarz Ewa Kołdys jako specjalistka zespołu prewencji kryminalnej mokotowskiej Policji oraz dzielnicowa asp. Marta Haberska przypominały emerytom, że jeśli ktoś w rozmowie podaje się za policjanta, wnuczka, kuzyna, który spowodował wypadek i musi zapłacić policjantom i nakazuje wypłacić pieniądze z banku, na pewno jest oszustem. Należy się natychmiast rozłączyć i zadzwonić do rodziny i oraz powiadomić Policję.
Spotkanie miało charakter interaktywny. Seniorzy aktywnie uczestniczyli w rozmowie, zadawali wiele pytań. Wśród nich byli także tacy, którzy już wcześniej padli ofiarą oszustów i przyszliby wzbogacić się o wiedzę po to, żeby nie popełniać tych samych błędów oraz żeby podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi uczestnikami spotkania. Seniorzy przekazywaną wiedzę notowali w notesach, korzystając z przygotowanej dla nich prezentacji.
Na koniec uczestnicy spotkania seniorzy dostali pamiątkowe notesy magnetyczne, pojemniki na lekarstwa oraz broszury i ulotki informacyjne, utrwalające wiedzę zdobytą na spotkaniu.
podkom. Robert Koniuszy