Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody Dnia Służby Cywilnej w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa II

Data publikacji 10.11.2022

Komendant Rejonowy Policji Warszawa II insp. Mariusz Kaszowicz w obecności swoich zastępców kadry kierowniczej jednostki spotkał się dzisiaj z pracownikami cywilnymi, którym podziękował za zaangażowanie w realizację codziennych zadań służbowych, wzorową postawę zawodową i koleżeńską oraz aktywność i kreatywność w kształtowaniu właściwego wizerunku Policji. Uroczystość odbyła się w Sali odpraw przy ul. Malczewskiego na warszawskim Mokotowie. Oprócz okolicznościowych dyplomów jako wyraz wdzięczności każdy z pracowników otrzymał drobny słodki upominek.

Jak co roku uroczystość inspirowana była Dniem Służby Cywilnej przypadającym na 11 listopada. W tym roku dzień ten był podwójnie szczególny ze względu na jubileusz 100-lecia Służby Cywilnej.

Pracownicy Komendy Rejonowej Policji Warszawa II oraz Komisariatów Policji na warszawskim Ursynowie i Wilanowie zebrali się w Sali odpraw, gdzie zgodnie z ceremoniałem Komendant Rejonowy Policji Warszawa II insp. Mariusz Kaszowicz przyjął meldunek o rozpoczęciu uroczystości i w obecności swojego Zastępcy podinsp. Pawła Konopińskiego oraz kadry kierowniczej jednostki wręczył zebranym podziękowania.

Komendant Rejonowy Policji Warszawa II insp. Mariusz Kaszowicz podziękował wszystkim pracownikom cywilnym za profesjonalizm i zaangażowanie we wspólną pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa. W okolicznościowych dyplomach wręczonych nieumundurowanym pracownikom Policji czytamy: „Kierowanie tak rzetelnym i profesjonalnie realizującym zadania zespołem, którego jesteście Państwo istotną częścią, jest wielką przyjemnością. Państwa praca i osiągnięcia zawodowe są źródłem zadowolenia nas wszystkich”.

W Komendzie Rejonowej Policji Warszawa II oraz wchodzących w skład struktury komisariatach Policji i komórkach organizacyjnych zatrudnionych jest 77 pracowników cywilnych realizujących zadania na różnych stanowiskach.

Z KART HISTORII

Państwowa służba cywilna ustanowiona została w 1922 roku. Od początku pracownikom cywilnym stawiano wysokie wymagania kompetencyjne oraz ideowo-moralne. Ustawa z 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej była pierwszą kompleksową regulacją dotyczącą służby cywilnej i określała najważniejsze grupy zawodowe tworzące służbę cywilną oraz obowiązki i uprawnienia urzędników w II RP. Wprowadziła też podział funkcjonariuszy na dwie grupy: urzędników i niższych funkcjonariuszy państwowych. Kluczowym obowiązkiem funkcjonariusza państwowego była wierna służba Rzeczpospolitej. Musiał „ściśle przestrzegać ustaw i przepisów, wypełniać obowiązki swego urzędu gorliwie, sumiennie i bezstronnie oraz dbać według najlepszej woli i wiedzy o dobro sprawy publicznej i spełniać wszystko, co temu dobru służy, a unikać wszystkiego, co by mu mogło szkodzić” (art. 21). Poza tym urzędnik obowiązany był do wypełniania każdego zadania zleconego przez swoich przełożonych, o ile nie było one sprzeczne z obowiązującym prawem. Nadrzędnym obowiązkiem urzędnika było zachowanie tajemnicy służbowej. Również pod względem zachowania, funkcjonariusza państwowego obowiązywały szczególne zasady, które odnosiły się do przestrzegania powagi swego stanowiska i unikania tego wszystkiego, co mogłoby obniżyć poważanie i zaufanie danego stanowiska.

Ustawa o państwowej służbie cywilnej z 1922 r. obowiązywała nadal w okresie powojennym, choć następne lata to okres jej gruntownych zmian. W roku 1948 na mocy kolejnego dekretu w ustawie o państwowej służbie cywilnej zastąpiono nazwę „funkcjonariusz państwowy” nazwą „urzędnik państwowy”, a także wprowadzono podział urzędników państwowych na pracowników służb specjalnych i pracowników służby ogólnej. Kresem obowiązywania ustawy było wejście w życie nowego kodeksu pracy z 1974 r., którego przepisy wprowadzające uchylały ustawę z 1922 r., i całkowicie wykluczały mianowanie jako formę nawiązania stosunku pracy.

Po okresie transformacji ustrojowej potrzebne były nowe regulacje prawne dla służby cywilnej. I tak, 18 grudnia 1998 r. została uchwalona przez Sejm RP ustawa, która weszła w życie 1 lipca 1999 r. Zgodnie z regulacjami ustawowymi z 1998 r. w skład korpusu służby cywilnej w Polsce wchodzili: pracownicy służby cywilnej i urzędnicy służby cywilnej. Ustawowy katalog obowiązków członka korpusu służby cywilnej miał charakter otwarty i zawierał m.in.: przestrzeganie konstytucji i innych przepisów prawa, chronienie interesów państwa oraz praw człowieka i obywatela, racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi, rzetelne i bezstronne, sprawne i terminowe wykonywanie powierzonych zadań, dochowywanie tajemnicy ustawowo chronionej. Uznając, że członek korpusu służby cywilnej nie może kierować się interesem jednostkowym lub grupowym, pracownicy służby cywilnej mieli zakaz manifestowania poglądów politycznych oraz uczestniczenia w strajku lub akcji protestacyjnej zakłócającej pracę urzędu. Zadania SC zostały również wpisane do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Art. 153 ust. 1).

Dzień Służby Cywilnej obchodzony jest od 2000 r. w Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada. Został ustanowiony w celu podkreślenia znaczenia roli służby cywilnej i administracji państwowej.

podkom. Robert Koniuszy

Powrót na górę strony