Aktualności

O bezpieczeństwie z mokotowskimi seniorami

Data publikacji 22.09.2022

Oszuści są nastawieni na zysk. Potrafią pozbawić starsze osoby oszczędności całego życia. Nie mają żadnych skrupułów. Podają się za policjantów, funkcjonariuszy CPŚP, prokuratorów, wnuczków albo kuzynów. Jednym z zadań policjantów jest edukacja i uświadamianie seniorom, że policjanci ani inne służby nie angażują osób cywilnych w swoje działania, a już na pewno nie biorą od nich pieniędzy. Tym razem wiedzę z tego zakresu przekazywała policjantka z II Rewiru Dzielnicowych mokotowskiej Policji oraz oficer prasowy tej jednostki.

Oszustwa na wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚP, prokuratora i administratora nadal są dosyć popularne wśród przestępców. Potrafią oni wyłudzić od starszych osób oszczędności całego życia. Często są to sumy sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotach, a niejednokrotnie nawet kilkuset. Dlatego, poza działaniami dotyczącymi ścigania przestępstw i przestępców istotne jest nieustanne uświadamianie, edukowanie i przypominanie seniorom, że Policja oraz inne służby działające na rzecz bezpieczeństwa oraz porządku publicznego nigdy nie żądają przekazywania sobie pieniędzy, pod żadnym pretekstem.

Dzielnicowa asp. Marta Haberska wspólnie z podkom. Robertem Koniuszym – oficerem prasowym Komendanta Rejonowego Policji Warszawa II oraz Henrykiem Szczepanikiem z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania kryzysowego dla Dzielnicy Mokotów przypomnieli zgromadzonym seniorom, że jeśli ktoś w rozmowie podaje się za policjanta i nakazuje wypłacić pieniądze z banku, na pewno jest oszustem. Należy się natychmiast rozłączyć i zadzwonić do rodziny i oraz powiadomić Policję.

W trakcie spotkania zorganizowanego w Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców przy ul. Woronicza 44 A na warszawskim Mokotowie poruszano również kwestie zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym. Prowadzący spotkanie doradzali, jak nie dać się oszukać na „wnuczka” oraz „administratora”, jak zabezpieczyć swoje karty płatnicze, dokumenty oraz przedstawili zasady bezpieczeństwa w sieci. Funkcjonariusze przestrzegali również przez klikaniem w nienizane linki przesłane w formie SMS przez oszustów podszywających się pod dostawców energii elektrycznej czy gazu pod pretekstem niedopłat.

Dzielnicowa podkreślała, że chcąc chronić swoje pieniądze na zakupy najlepiej wybrać się z odliczoną kwotą pieniędzy, a na karcie płatniczej ustawić minimalne limity. Dokumenty powinno się trzymać w oddzielnej saszetce. Torebkę czy saszetka z pieniędzmi najlepiej mieć w zasięgu wzroku. Co należy zrobić w przypadku utraty dokumentów.

Wśród omawianych zagadnień prowadzący spotkanie przedstawili narzędzie w postaci aplikacji Moja Komenda, wyjaśniając korzyści płynące z jej posiadania na smartfonie.

Seniorom przypomniano również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie podczas spacerów w miejscach mało oświetlonych oraz poza terenem zabudowanym wspominając o zaletach elementów odblaskowych, które powodują, iż pieszy jest widoczny na drodze z odpowiedniej odległości przez kierowców samochodów, co daje odpowiedni czas na właściwą reakcję w celu ominięcia pieszego.

Na koniec seniorzy otrzymali opaski odblaskowe oraz ulotki informacyjne ufundowane przez Urząd Dzielnicy Mokotów.

podkom. Robert Koniuszy

Powrót na górę strony