O bezpieczeństwie z mokotowskimi seniorami
Oszuści są nastawieni na zysk. Potrafią pozbawić starsze osoby oszczędności całego życia. Nie mają żadnych skrupułów. Podają się za policjantów, funkcjonariuszy CPŚP, prokuratorów, wnuczków albo kuzynów. Jednym z zadań policjantów jest edukacja i uświadamianie seniorom, że policjanci ani inne służby nie angażują osób cywilnych w swoje działania, a już na pewno nie biorą od nich pieniędzy. Tym razem wiedzę z tego zakresu przekazywała policjantka z II Rewiru Dzielnicowych mokotowskiej Policji oraz oficer prasowy tej jednostki.
Oszustwa na wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚP, prokuratora i administratora nadal są dosyć popularne wśród przestępców. Potrafią oni wyłudzić od starszych osób oszczędności całego życia. Często są to sumy sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotach, a niejednokrotnie nawet kilkuset. Dlatego, poza działaniami dotyczącymi ścigania przestępstw i przestępców istotne jest nieustanne uświadamianie, edukowanie i przypominanie seniorom, że Policja oraz inne służby działające na rzecz bezpieczeństwa oraz porządku publicznego nigdy nie żądają przekazywania sobie pieniędzy, pod żadnym pretekstem.
Dzielnicowa asp. Marta Haberska wspólnie z podkom. Robertem Koniuszym – oficerem prasowym Komendanta Rejonowego Policji Warszawa II oraz Henrykiem Szczepanikiem z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania kryzysowego dla Dzielnicy Mokotów przypomnieli zgromadzonym seniorom, że jeśli ktoś w rozmowie podaje się za policjanta i nakazuje wypłacić pieniądze z banku, na pewno jest oszustem. Należy się natychmiast rozłączyć i zadzwonić do rodziny i oraz powiadomić Policję.
W trakcie spotkania zorganizowanego w Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców przy ul. Woronicza 44 A na warszawskim Mokotowie poruszano również kwestie zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym. Prowadzący spotkanie doradzali, jak nie dać się oszukać na „wnuczka” oraz „administratora”, jak zabezpieczyć swoje karty płatnicze, dokumenty oraz przedstawili zasady bezpieczeństwa w sieci. Funkcjonariusze przestrzegali również przez klikaniem w nienizane linki przesłane w formie SMS przez oszustów podszywających się pod dostawców energii elektrycznej czy gazu pod pretekstem niedopłat.
Dzielnicowa podkreślała, że chcąc chronić swoje pieniądze na zakupy najlepiej wybrać się z odliczoną kwotą pieniędzy, a na karcie płatniczej ustawić minimalne limity. Dokumenty powinno się trzymać w oddzielnej saszetce. Torebkę czy saszetka z pieniędzmi najlepiej mieć w zasięgu wzroku. Co należy zrobić w przypadku utraty dokumentów.
Wśród omawianych zagadnień prowadzący spotkanie przedstawili narzędzie w postaci aplikacji Moja Komenda, wyjaśniając korzyści płynące z jej posiadania na smartfonie.
Seniorom przypomniano również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie podczas spacerów w miejscach mało oświetlonych oraz poza terenem zabudowanym wspominając o zaletach elementów odblaskowych, które powodują, iż pieszy jest widoczny na drodze z odpowiedniej odległości przez kierowców samochodów, co daje odpowiedni czas na właściwą reakcję w celu ominięcia pieszego.
Na koniec seniorzy otrzymali opaski odblaskowe oraz ulotki informacyjne ufundowane przez Urząd Dzielnicy Mokotów.
podkom. Robert Koniuszy