„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” w ramach wilanowskiego „lata w mieście”
Wakacje to dla dzieci czas beztroskiego wypoczynku i niemyślenia o obowiązkach szkolnych. Często jest on spędzany nad wodą. Niestety jest to również okres, kiedy dochodzi do większej liczby utonięć z powodu nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas kąpieli. Bardzo ważna w tej kwestii jest właściwa edukacja i profilaktyka. Dlatego policjanci spotykają się z dziećmi oraz młodzieżą i w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” MSWiA przekazują właściwą wiedzę. Jedno ze spotkań z tej serii zostało przeprowadzone w Centrum Kultury Wilanów przez policjantów z mokotowskiego zespołu do spraw prewencji oraz pracownika Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Dzielnicy Wilanów.
Spotkanie było obyło się w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” MSWiA oraz Lato w mieście. Działania te uzupełniają się wzajemnie. Głównym celem pierwszego przedsięwzięcia jest uświadomienie młodych ludzi, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas wypoczynku nad wodą i w wodzie oraz jaki co zrobić nie znaleźć się w niebezpieczeństwie, w drugim przedsięwzięciu chodzi o wypełnienie czasu wolnego atrakcjami. „Lato w mieście” to liczne atrakcje sportowe, artystyczne, edukacyjne i rekreacyjne.
W ramach panelu poświęconego edukacji dzieci mogły spotkać się z podkom. Ewą Kołdys i asp. szt. Jackiem Spocińskim oraz Robertem Wańko z Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Dzielnicy Wilanów. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury Wilanów przy ul. Kolegiackiej 3.
Prowadzący zajęcia przypomnieli dzieciom o tym, aby zawsze być w wodzie z rodzicami, w każdej chwili rodzic może zareagować i pomóc w razie nieprzewidzianej sytuacji w wodzie. Nie wchodzić do wody od razu po posiłku. Nie wbiegać do wody, kiedy jest się bardzo rozgrzanym. Robić to stopniowo, aby nie dostać szoku termicznego i nie stracić przytomności. Nie skakać z pomostów na tak zwaną główkę. Najlepiej korzystać z zabawy w wodzie w miejscu, gdzie nie jest zbyt głęboko. Do wody wchodzić tylko w miejscach dozwolonych. Najlepiej w miejscach strzeżonych przez ratowników. Policjantka przypomniała, że dobrze jest, jeśli dziecko umie wypowiedzieć swoje imię i nazwisko. Rolą rodziców jest zapatrzeć je w bransoletkę bądź opaskę z numerem telefonu do rodzica. To na wypadek, gdyby dziecko się zagubiło w tłumie na plaży. Funkcjonariusze powiedzieli dzieciom, żeby podczas spędzania czasu nad wodą pilnowały się rodziców i nie odchodziły od nich. Każde wejście do wody powinno być nadzorowane bez opiekunów, dlatego należy zawsze mówić im o tym.
Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o kilku zasadach bezpieczeństwa podczas drogi nad jezioro, czy morze oraz w drodze powrotnej. Uczestnikom spotkania przekazano, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym. Dla utrwalenia zasad słuchacze otrzymali książeczki edukacyjne oraz opaski odblaskowe ufundowane przez Delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy.
podkom. Robert Koniuszy