Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne wakacje i nie tylko

Data publikacji 01.07.2022

Jak bezpiecznie dotrzeć do przedszkola, czy dzieci powinny podróżować w fotelikach bezpieczeństwa w samochodach, kiedy można bezpiecznie przejść przez jezdnie i dlaczego rodzice trzymają przedszkolaków za rękę w trakcie pokonywania przejścia dla pieszych, czy wolno rozmawiać z osobami obcymi oraz o tym, że nie wolno się oddalać od rodziców podczas wypoczynku i w miejscach zaludnionych przekazywał dzieciom z Przedszkola Ziarno przy ul. Modlińskiej oficer prasowy Komendanta Rejonowego Policji Warszawa II. Na koniec spotkania dzieci otrzymały drobne upominki w postaci smyczy i notesów ufundowanych przez jednego z rodziców.

Głównym celem spotkania zorganizowanego przez kadrę Przedszkola "Ziarno" przy ul. Modlińskiej oraz jednego z rodziców, na które został zaproszony oficer prasowy Komendanta Rejonowego Policji Warszawa II, było przekazanie dzieciom wiedzy na temat bezpieczeństwa podczas wypoczynku. W związku z tym, że nie wszyscy rodzice korzystają z przerwy wakacyjnej, czterolatki będą w tym czasie uczęszczały na zajęcia w przedszkolach, dlatego poruszane były również kwestie bezpieczeństwa podczas drogi do przedszkola i z powrotem.

Policjant tłumaczył dzieciom, jak istotne jest, aby w trakcie podróży dzieci były umieszczone w fotelikach bezpieczeństwa, i aby w czasie upałów rodzice nie zostawiali dzieci w samochodach pod pretekstem wejścia do sklepu na tak zwaną chwilę. Funkcjonariusz powiedział najmłodszym, aby w tej kwestii protestowały i przypominali zabieganym rodzicom, że nie można ich zostawiać ze względu na ich życie i zdrowie.

Kolejnym zagadnieniem było bezpieczeństwo podczas wypoczynku. Tu podkreślono, aby dzieci, które sąd nad wodą z rodzicami nie oddalały się od swoich opiekunów pod żadnym pozorem i nie wchodziły do wody same. Kiedy jednak zdarzy im się zagubić, to żeby pamiętać, aby podejść do umundurowanego policjanta, jeśli będzie w tym miejscu, ratownika, jeśli wydarzy się to nad wodą lub innych rodziców z dziećmi. Są to osoby, które na pewno pomogą. Dobrym rozwiązaniem jest, aby dziecko miało na rączce nieprzemakalną opaskę z imieniem oraz numerem telefonu do rodziców, to bardzo ułatwia sprawę w przypadku zagubienia się.

Policjant przypomniał również dzieciom o bezpieczeństwie podczas domowych oraz przydomowych zabaw, spędzaniu czasu wolnego na grach w internecie. Jednoczesny powiedział dzieciom, aby nie rozmawiać z osobami obcymi, szczególnie takimi, które proponują cukierki, lizaki, czy pokazywanie małych zwierzątek. Od takich osób należy odejść jak najszybciej i wrócić do rodziców, a jeśli zdarzyłoby się, że obcy nadal naciska na pójście z nim, dzieci mogą krzyczeć i piszczeć najgłośniej jak się da. To powinno go odstraszyć i spowodować, że inne osoby zwrócą uwagę.

Funkcjonariusz poruszył również kwestie elementów odblaskowych na odzieży wierzchniej. Przypomniał, że powinno się je nosić podczas spacerów po zmroku poza terenem zabudowanym, ale także w terenie zabudowanym, ponieważ wówczas kierowca widzi taką osobą z odległości około 130 metrów i jest w stanie odpowiednio wcześnie podjąć odpowiedni manewr, żeby bezpiecznie ominąć pieszego. Policjant przeczytał rymowankę na ten temat. Na koniec dzieci otrzymały kolorowe smycze oraz notesy ufundowane przez jednego z rodziców, czyli pana Mariusza Hojkę. Rodzić przeczytał również dzieciom bajkę. Spotkanie zakończyło się pytaniami i spostrzeżeniami najmłodszych na tematy bezpieczeństwa.

podkom. Robert Koniuszy/g.p

  • Na zdjęciu umundurowany policjant oraz dzieci i opiekunowie grum z którymi prowadzone są zajęcia
    Policjant prowadzi zajęcia z dziećmi
  • Na zdjęciu umundurowany policjant oraz dzieci i opiekunowie grum z którymi prowadzone są zajęcia
    Policjant prowadzi zajęcia z dziećmi
  • Na zdjęciu umundurowany policjant oraz dzieci i opiekunowie grum z którymi prowadzone są zajęcia
    Policjant prowadzi zajęcia z dziećmi
Powrót na górę strony