Aktualności

Bezpieczeństwo od najmłodszych lat

Data publikacji 13.06.2022

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo? Co to jest numer alarmowy i czy można rozmawiać z obcymi? Kto dba o bezpieczeństwo, czym zajmuje się policjant, czy ma ciekawą pracę, co musi robić, żeby inni czuli się bezpiecznie? O tym wszystkim, opowiadali dzieciom ze Żłobka nr 6 na warszawskim Wilanowie dzielnicowi asp. Ewelina Pogonowska i sierż. szt. Bartosz Wysocki. Dzieci mogły z bliska obejrzeć policyjny radiowóz i wyposażenie policjantów do służby.

Prowadzący spotkanie opowiedzieli dzieciom o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślając, że przez jezdnię mogą przechodzić tylko w miejscach oznaczonych pasami lub w odległości co najmniej 100 m od przejścia dla pieszych, ale w ich przypadku jest to możliwe tylko pod opieką dorosłych. Policjanci poprzez zabawę z dziećmi opowiedzieli i zaprezentowali, jak przejść bezpiecznie. Dzieci dowiedziały się, że należy wówczas zatrzymać się na brzegu chodnika, spojrzeć na drogę i upewnić się, czy można bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni. Trzeba najpierw spojrzeć w lewo później w prawo i znowu w lewo. Jeśli droga jest wolna, należy przejść przez jezdnię pewnym krokiem i zachować ostrożność. Policjanci zaznaczyli, że nigdy gwałtownie nie wolno wbiegać na jezdnię. W czasie zabawy nie wolno spychać innych dzieci na jezdnię. Należy chodzić tylko lewą stroną drogi, aby widzieć nadjeżdżające samochody.

Najmłodsi słuchacze dowiedzieli się też, aby zawsze być bardzo ostrożnym w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie za pośrednictwem sieci internetowych. Policjanci opowiedzieli również o numerze alarmowym 112 oraz z tym, kiedy można na niego telefonować i co należy wówczas powiedzieć.

Funkcjonariusze opowiedzieli również dzieciom, że praca policjanta polega przede wszystkim na dbaniu o bezpieczeństwo wszystkich ludzi, pomaganiu im w różnych trudnych sytuacjach. Kiedy komuś skradzione zostaną jego rzeczy, ulegnie wypadkowi drogowemu albo ma stłuczkę na drodze, gdy ktoś używa przemocy wobec drugiej osoby lub źle ją traktuje, kiedy ktoś się zgubi oraz w wielu innych sytuacjach na ratunek zawsze przybywają policjanci.

Dzieci dowiedziały się również, kim jest dzielnicowy oraz o tym, że to bardzo ciekawa, pasjonująca i odpowiedzialna praca, która przynosi wiele satysfakcji.

Podczas zajęć dzieci mogły z bliska i od wewnątrz obejrzeć policyjny radiowóz, a także wyposażenie, które policjanci zabierają na służbę.

podkom. Robert Koniuszy/ea

Powrót na górę strony