Aktualności

Dzielnicowi uczyli dzieci, jak podróżować bezpiecznie

Data publikacji 23.05.2022

Z jakimi niebezpieczeństwami mogą się spotkać dzieci w drodze do szkoły? Co zrobić, żeby podróżować bez nieprzyjemnych sytuacji jaki pieszy pierwszoklasista? Kiedy dziecko może bezpiecznie przejść przez jezdnie? Czy 7-latek może poruszać się sam po drodze? Jaki kolor światła pozwala na przejście przez jezdnie i czy znaki drogowe są potrzebne? Czy warto nosić elementy odblaskowe i dlaczego nie można rozmawiać z obcymi także za pośrednictwem Internetu? Na wszystkie pytania dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 169 na warszawskim Wilanowie odpowiedzieli dzielnicowi asp. Grzegorz Kowal i sierż. szt. Wiktor Rożek.

Spotkania z policjantami to jedna w fajniejszych atrakcji dla pierwszoklasistów. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że tak mówią, a po drugie dzieci są szczere i kiedy wyrażają swoją opinie, to na pewno jest ona prawdziwa. Ponadto dzieci są bardzo bystre, mądre, inteligentne i uwielbiają uczyć się przez zabawę. Korzyść jest obopólna, ponieważ policjanci uwielbiają edukować dzieci, a największą zapłatą za poświęcony czas jest ich bezpieczeństwo i radość. Dzielnicowi z wilanowskiego rewiru dzielnicowych wiedzą o tym najlepiej dlatego spotykają się z dziećmi cykliczne, ucząc bezpiecznych zachować w taki sposób, aby dzieci chciały tę wiedzę kontynuować i aby zapamiętały jak najwięcej z takiego spotkania. Policjanci Grzegorz Kowal i Wiktor Rożek opowiedzieli dzieciom o sytuacjach, z którymi może się spotkać na kilkuletni pieszy drodze, ale także w pobliżu miejsc, w którym mieszka.

Najmłodsi słuchacze dowiedzieli się, jak ważne jest noszenie na zewnętrznej odzieży elementów odblaskowych, ponieważ te małe kolorowe błyskotki powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę samochodu kilka sekund wcześniej, co daje mu dużo czasu na wykonanie odpowiedniego manewru i bezpieczne ominięcie go. Odblaski są szczególnie potrzebne. Nie tylko w okresie jesienno–zimowym, czy wczesną wiosną, ale przez cały rok. Zauważenie pieszego ubranego na szaro w okresie zmierzchu bywa trudne. Nieodpowiednia reakcja kierowcy może mieć znaczny wpływ na bezpieczeństwo pieszego.

Podczas zajęć dzieci poznały podstawowe znaki drogowe dotyczące pieszych w tym znak informujący o przejściu dla pieszych. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie pokonać tzw. „zebrę” i jaki kolor sygnalizatora pozwala na nią wejść, żeby przejść bezpiecznie na drugą stronę ulicy. Młodzi słuchacze poznali też zasadę przechodzenia przez jezdnie w miejscu dozwolonym tam, gdzie nie ma pasów, którą stroną jezdni należy chodzić, kiedy nie ma chodnika oraz o tym, że nie można się bawić w pobliżu drogi, a siedmiolatek może podróżować w jej pobliżu można tylko w towarzystwie rodziców lub dorosłych opiekunów.

Prowadzący zajęcia przypomnieli najmłodszym, jak niebezpieczne mogą być kontakty z osobami obcymi, podkreślając, aby w tej kwestii zachowały szczególną ostrożność i nieufność wobec osób obcych. Rozsądkiem należy także się wykazać podczas zawierania znajomości przez internet i korespondowania z osobami obcymi. Nie wiadomo kto siedzi po drugiej stronie klawiatury i jakie są intencje jego działania.

podkom. Robert Koniuszy /JN

Powrót na górę strony