O bezpieczeństwie w sieci oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich
Jak się ustrzec zagrożeń, jakie czyhają na młodego człowieka w internecie? Czy kontakt z obcą osobą może być groźny? Czy łatwo trafić na fora, gdzie nakłaniani jesteście do przemocy, popełniania przestępstw, nieuzasadnionego buntu tylko za to, że ktoś w sposób fałszywy wyrazi akceptacje wobec Waszej osoby? Jak często zdarzają się takie sytuacje i jakie są tego konsekwencję. Te kwestie omawiały z dziećmi ze Szkoły Podstawowej przy ul. Wilczy Dół z Wydziału Prewencji mokotowskiej Policji. Funkcjonariuszki omówiły też temat odpowiedzialności prawnej nieletnich.
Uczniów klasy 6 Szkoły Podstawowej im. Tony Halika przy ul. Wilczy Dół 4 na warszawskim Ursynowie odwiedziła dzielnicowa asp. Marta Haberska oraz asp. szt. Ewa Kołdsys z mokotowskiego zespołu ds. profilaktyki. Policjanci poruszały z dziećmi problematykę dotycząca zagrożeń w internecie.
Media społecznościowe są doskonałą przestrzenią do zabawy edukacji oraz cyfrowej wymiany informacji oraz wielu pożytecznych czynności, ale niestety stały się także środkiem do stosowania cyberprzemocy. Prześladowcami, często anonimowymi stają się rówieśnicy. Zjawisko to polega między innymi na włamaniu się na konto, podszywanie pod jego właściciela i publikowanie ośmieszających treści. Ofiara cyberprzemocy może też stać się obiektem nękania za pośrednictwem komunikatorów, e-maili lub innych kanałów komunikacji. Dzieci nękane w taki sposób zazwyczaj nie przyznają się rodzicom, że stały się przedmiotem tego rodzaju przestępstwa cyfrowego. Obawiają się nasilenia problemu. Zdarza się również, że ich milczenie wyka z szantażu sprawcy.
Istotnym problemem jest to, że materiały opublikowane w internecie mogą w nim pozostać przez bardzo długi czas. To, co zostało raz opublikowane, może być powielane i rozpowszechniane, nawet długo po zatrzymaniu działań cyberagresora.
Policjantki omówiły również kwestie wciągania nieletnich do dyskusji na forach, w których głównym tematem jest przemoc, samookaleczenia, a nawet samobójstwo. Nie trudno jest także trafić na osoby nakłaniające młodych ludzi do przesyłanie swojej nagości bądź jej fragmentów kosztem tak zwanej akceptacji środowiska. Jest to bardzo poważne zagrożenie, szczególnie dla osób poszukującej uznania. Ważną rolę w takim procesie odgrywa właściwa edukacja, motywacja płynąca od rodziców oraz nauczycieli.
Dzieci dowiedziały się również, jaką odpowiedzialność ponosi nieletni za czyny karalne, których się dopuści. Czym w ogóle jest czyn karalny i jakie konsekwencję grożą za spowodowanie tego rodzaju zdarzeń.
podkom. Robert Koniuszy