Spotkanie w Fundacji „Świat Wspólnych Możliwości”
O tym, jak zadbać o swoje bezpieczeństwa, jak postępować w sytuacji zagrożenia, zgubienia się, jak i czy w ogóle reagować na zaczepki z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi Fundacji „Świat Wspólnych Możliwości” rozmawiali specjaliści z mokotowskiego zespołu ds. prewencji kryminalnej. Uczestnikami spotkania były dzieci, młodzież i dorośli z niepełnosprawnościami. Podczas zajęć poruszono również zasady z zakresu ruchu drogowego poruszania się w przestrzeni urbanistycznej miasta.
Spotkanie odbyło się w sobotę na zaproszenie Fundacji w Centrum Kultury Alternatywy w Warszawie. Starszy aspirant Anna Żakiewicz i aspirant sztabowy Jacek Spociński z zespołu ds. prewencji kryminalnej mokotowskiego wydziału prewencji przypominali uczestnikom spotkania o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, postępowania w sytuacji zagrożenia i zgubienia się. Z kim się skontaktować, żeby pomógł nam odnaleźć drogę do domu. Policjanci przedstawili także kilka technik prawidłowej reakcji na zaczepki.
Podczas spotkania omówiono podstawowe przepisy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w przestrzeni miejskiej. Wśród nich wymieniono zasady, które obowiązują pieszych, rowerzystów i użytkowników hulajnóg czy deskorolek. Policjanci opowiedzieli również o tym, jak i kiedy korzystać z numeru alarmowego 112.
Na koniec spotkania każdy z jego uczestników mógł wczuć się w rolę policjanta oddziału zwartego policji, zakładając kamizelkę przeciwuderzeniową, hełm z przyłbicą oraz tarczę. Na zakończenie słuchacze otrzymali odblaski ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Dzielnicy Ursynów.
st.asp. Anna Zakiewicz
red/podkom. Robert Koniuszy