Aktualności

Pamiętaj o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą

Data publikacji 14.06.2022

Mimo tego, że nie ma jeszcze sezonu, to pierwsze wiosenne temperatury pokazały, że osoby spragnione kontaktu z wodą zaczęły korzystać z kąpielisk lub innych miejsc, gdzie można się ochłodzić. Niestety chęć wykąpania się w kilku przypadkach zdeterminowana była alkoholem, który jest najgorszym sprzymierzeńcem decyzji związanych z wejściem do jeziora, stawu, czy rzeki. Z reguły połączenie tych dwóch czynności kończyło się tym, że amatorzy kąpieli pod wypływem alkoholu nie wychodzili z wody. Nawet najspokojniejsza woda, może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem i w przypadku kontaktu z nią bezwzględnie należy przestrzegać kilku istotnych zasad, które obowiązują także podczas wypoczynku za granicą.

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy nie koniecznie, wypoczynek nad wodą musimy nam się kojarzyć z wyjazdem nad polskie morze czy jeziora w sezonie letnim. Dostępność do tanich lotów, otwartość granic oraz zagranicznych kurortów wypoczynkowych w cenach odpowiadających podróżnikom skłania nas do częstszego korzystania z wypoczynku nad morzem czy oceanem. Należy przy tym pamiętać, że zasady dotyczące bezpieczeństwa nad wodą obowiązują w Polsce i za granicą i żeby bezpiecznie wrócić z wypoczynku, należy pamiętać i kilku z nich.

PAMIĘTAJ

  • Wybieraj strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli. Nieznane miejsca tak zwana „dzikie kąpieliska” zawsze kryją za sobą niebezpiecznie niespodzianki (kształt dna, jego struktura, czasami mulistość, głębokość, nieznana jakość wody, która może okazać się skażona).
  • Biała flaga na strzeżonym kąpielisku oznacza, że kąpiel jest dozwolona, natomiast flaga czerwona na kąpielisku oznacza zakaz kąpieli lub kąpielisko nieczynne.
  • Stosuj się do regulaminu kąpieliska, obowiązujących oznaczeń i poleceń ratownika. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Nie skacz do nieznanej i płytkiej wody, bo takie skoki mogą spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Nie podpływaj do zakotwiczonych lub poruszających się jednostek pływających. Pamiętaj, że jesteś bardzo słabo widoczny.
  • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, nie wchodź do wody po choćby najmniejszej jego dawce. Bezpiecznie nad wodą to znaczy NA TRZEŹWO. Z rekreacji w wodzie zrezygnuj również, gdy jesteś głodny lub po obfitym posiłku, albo po długotrwałym przebywaniu na słońcu.
  • Korzystaj z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego, a wypływając kajakiem, łódką czy rowerem wodnym zawsze nakładaj kamizelkę ratunkową. W razie nagłej wywrotki będziesz odpowiednio zabezpieczony. Nie ryzykuj życia i zdrowia dla chwilowej wygody.
  • Jeśli jesteś rodzicem i korzystasz z wypoczynku z dziećmi, bądź zawsze w pobliżu, gdy Twoje dziecko pływa. Chwila nieuwagi może skończyć się poważnymi kłopotami albo tragicznie.
  • Pamiętaj, iż mimo tego, że kilka majowych dni w Polsce było ciepłych, woda nadal jest zimna. Kiedy podejmujesz decyzje, żeby ochłodzić się w wodzie, rób to po trzeźwemu i stopniowo, żeby nie dostać tak zwanego „szoku termicznego”, który może wywołać skurcze albo nieoczekiwane dla ciebie reakcje organizmu, które mogą utrudnić poruszanie się wodzie i doprowadzić do podtopienia, a w konsekwencji do utonięcia. Nie bagatelizuj tego.
  • Nie lekceważ swojego życia i nie szastaj nim na lewo i prawo. Życie masz tylko jedno.
  • W razie niebezpieczeństwa staraj się zachować zimną krew i zadzwoń na numer 112.

podkom. Robert Koniuszy

Powrót na górę strony